Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Ustawa frankowa zatrzymuje franka

2016-08-03

Jest projekt ustawy frankowej. Wszystko wskazuje na to, że rząd przyjmie okrojoną wersję w ramach realizacji przedwyborczych obietnic, ale bez zbytnich "szaleństw" jeśli chodzi o budżet. Pomoc państwa dla frankowiczów ma polegać na zwrocie spreadów. Frank zareagował spadkami z poziomu 4,03 do 401-02 zł.

 

Frankowicze rozczarowani?

Poznaliśmy prezydencki projekt ustawy frankowej. Jest ona okrojona do minimum. Cóż obietnice wyborcze są realizowane, a większa ingerencja państwa skończyłaby się zapewne tragicznie dla naszego budżetu. Frankowicze muszą się zadowolić programem minimum, czyli zwrotem spreadów. Frank zareagował na publikację projektu spadkami, lekkie umocnienie złotego na tej parze jest pozytywnym aspektem wczorajszego dnia, a także dzisiejszego poranka. Przypominamy, że frank ostatnio miał tendencję wzrostową, w ślad za lepszą kondycją ten waluty na parze CHF/EUR.

 

Słabsze dane z USA

Na szerokim rynku inwestorzy są przejęci danymi z USA, a te po raz kolejny rozczarowały. Spadły też ceny ropy naftowej. Niższy kurs dolara dla złotego zazwyczaj bywa korzystny, więc można tę informację potraktować optymistycznie. Waluty naszego regionu nie są raczej wrażliwe na spadki cen ropy, wyłączając oczywiście rosyjskiego rubla. Ten znacząco traci na wartości wraz z każdym spadkiem cen tego surowca. W Europie mówi się wiele o słabości sektora bankowego i jego poważnych problemach. Na rynku złotego obserwować będziemy jeszcze skutki opublikowania projektu ustawy frankowej. Na razie brak jest innych silniejszych impulsów.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc