USD/PLN już nie tak wysoko

2016-01-29

Dla złotego czas jest nieco lepszy niż kilka dni temu. Oto bowiem mamy kurs 4,0775 na USD/PLN. Może to oznaczać, że tworzy się poważniejsza korekta, choć linia 4,06 pewnie będzie mieć potencjał jako wsparcie. Gdyby jednak pękła, to moglibyśmy wyobrazić sobie nawet parcie w kierunku linii łączącej dołki z połowy października i końcówki grudnia (teraz byłoby to ok. 3,95).

 

 

Dziś wieczorem odbędą się głosowania w Sejmie na temat projektu ustawy budżetowej na rok 2016, jak też i na temat dwóch nowych członków RPP (jest czterech kandydatów na te miejsca). Dotychczas swoich członków RPP wybrał Senat: są to Eugeniusz Gatnar, Marek Chrzanowski i Jerzy Kropiwnicki. Kandydaci na dzisiejsze głosowanie to Grażyna Ancyparowicz, Stanisław Gomułka, Eryk Łon i Cezary Wójcik. Na EUR/PLN schodzimy poniżej 4,45 (jest 4,4480), to też wyraz poprawy klimatu, z tym, że tu akurat wszystko wciąż mieści się w konsolidacji trwającej od prawie dwóch tygodni. Gdyby jednak udało się przebić linię minimów na 4,43, to dalszy ruch mógłby być nader solidny, teoretycznie nawet do 4,37 – 4,39.

 

Na głównej parze

Eurodolar w dalszym ciągu rezyduje w pasie 1,08 – 1,10. Wczorajsze maksima to ok. 1,0965 – po czym cena poszła trochę w dół, zaś najnowsza, tworząca się właśnie świeca dzienna, ma kolor czarny. Naturalnie pojawiły się w ostatnim czasie czynniki przemawiające przeciwko dolarowi, to prawda. Na przykład komunikat FOMC był raczej gołębi (choć bez skrajności), a wczoraj pojawiły się nader słabe dane o zamówieniach w USA za grudzień. Z drugiej strony, ropa jest już nieco droższa niż przy ostatnich minimach, a dzisiejsza sesja szanghajska rysuje się na plusie. Poza tym do tego, by euro systematycznie zyskiwało potrzebna byłaby pewność co do tego, że EBC nie ruszy polityki monetarnej w niedalekiej przyszłości, a także, że sytuacja UE i Strefy Euro jest bez zarzutu. Tymczasem Mario Draghi przy ostatnim posiedzeniu EBC dość otwarcie sugerował, że Bank w razie czego jest gotów luzować politykę. To zaś czynnik potencjalnie osłabiający euro.

 

Kwestie te równoważą się nawzajem, czego efektem jest utrzymywanie się stanu konsolidacji. Co się tyczy dzisiejszego kalendarium makro, to mieliśmy już dane z Japonii (grudniowa produkcja przemysłowa bardzo zawiodła: -1,4 proc. m/m oraz -1,6 proc. r/r), o 8:00 poznamy niemiecką sprzedaż detaliczną za grudzień, o 9:00 PKB Hiszpanii za IV kwartał, o 14:30 natomiast dynamikę PKB USA za ten sam okres. Godzina 15:45 przyniesie nam indeks Chicago PMI, o 16:00 poznamy indeks Uniwersytetu Michigan, zaś o 21:30 wypowie się John Williams z Fed w San Francisco. Swoją drogą, Bank Japonii ogłosił dziś wprowadzenie ujemnej stopy procentowej dla części rezerw, co osłabiło jena na parach z nim powiązanych.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych