Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dolar wciąż w natarciu

2015-11-17

Amerykańska waluta wciąż jest rozchwytywana przez inwestorów, co powoduje,  że indeks dolara znalazł się już na najwyższych poziomach od kwietnia tego roku. Głównym motorem napędowym, w tym momencie, są wciąż wysokie oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych już za miesiąc. Inwestorzy instytucjonalni obserwowani na podstawie kontraktów terminowych na indeks dolara już od października zwiększają swoją ekspozycję w pozycjach długich.

 

 

Również w tym samym czasie, czyli od 23 października, przybywa pozycji krótkich na kontrakcie na EURUSD notowanych na chicagowskiej giełdzie. Ich liczba zwiększyła się z 139000 do 222000. Aktualnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp w USA, liczone na podstawie Federal Funds Futures, wynosi 66%. Z kolei na podstawie krzywej OIS prawdopodobieństwo dla działań, które mają doprowadzić do luzowania polityki monetarnej w strefie euro wynosi 85%. Mowa tu o cięciu stóp procentowych lub zwiększeniu kwoty programu skupu aktywów lub rozszerzenia programu w czasie lub poszerzenia zakresu skupowanych aktywów – możliwości jest wiele i zdaniem rynku kroki łagodzące politykę pieniężną na starym kontynencie mają zostać podjęte już 3 grudnia. Wtedy też poznamy decyzję po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego.Wycenia to także rynek obligacji, gdzie rentowności niemieckich 2-latek spadają po raz kolejny do najniższego poziomu w historii, czyli do -0,377%.

 

Podczas dzisiejszej sesji poznamy odczyt inflacji z amerykańskiej gospodarki (godzina 14:30). Dane te będą kolejną wskazówką dla FEDu, czy decydować się na podwyżkę w grudniu, czy też nie. Inflacja bazowa w październiku w ujęciu rocznym miała wynieść według konsensusu 1,9% i gdyby to na nią członkowie FOMC zwracali większą uwagę, to nie stałaby żadna przeszkoda przez podwyżką do końca roku. Z kolei zwykła inflacja konsumencka ma wynieść 0,1% r/r. Rozbieżność pomiędzy jedną i drugą miarą wynika ze spadków cen ropy naftowej. Baryłka WTI, od końca października ubiegłego roku, potaniała o prawie 42%. Na rynku złotego z pewnością należy zwrócić uwagę na parę GBPPLN, która dotarła już do poziomu 6,05, czyli najwyższego od lipca 2005 roku. Z kolei za dolara należy zapłacić 3,98, za euro 4,24, a za franka 3,93 złotego.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc