Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dolar coraz mocniejszy

2015-06-01

Po sporej korekcie dolara zostaje coraz mniej śladów. Amerykańska waluta od wzrostów zaczyna trzeci tydzień z rzędu. Dziś dolara wspierały przede wszystkim solidne dane ze Stanów Zjednoczonych, które mogą zwiastować kolejne oznaki poprawy sytuacji gospodarczej USA. Indeks ISM, który poznaliśmy o godzinie 16:00 urósł do poziomu 52,8 pkt. przy ostatnim odczycie na poziomie 51,5 pkt. Jest to również wyżej niż oczekiwali ekonomiści, którzy wskazywali na odczyt 52 pkt. Dane są lepsze od oczekiwań, ale w ostatnich miesiącach indeks ISM nie należał do tych odczytów, które powodowały duże ruchy na rynku walutowym. Tym razem było jednak inaczej, a kurs EUR USD momentalnie po odczycie zanurkował o 70 pipsów. Jest to kolejny delikatnie pozytywny sygnał po odczycie inflacji bazowej i mimo tego, że oba odczyty nie różniły się spektakularnie od prognoz, to umocnienie kursu dolara jest coraz mocniejsze. To oznacza, że dolar nadal jest dla inwestorów walutą numer jeden a roczny trend wzrostowy nadal trwa. 
 

Kolejne dane napłynęły również z Europy. Co prawda delikatnie rozczarowały odczyty przemysłowych indeksów PMI dla Niemiec i całej Strefy, ale poprawa jest widoczna w Hiszpanii, we Włoszech i we Francji. To zdecydowanie dobra informacja, ponieważ ożywienie gospodarcze jest coraz bardziej równomierne, a to właśnie był jeden z celów EBC. Trzeba jednak zauważyć, że poprawa w Europie przebiega bardziej w charakterze ewolucji, niż ewolucji i jest dosyć powolna. Dziś poznaliśmy również dane o inflacji z Niemiec. Odczyty inflacji CPI były zgodnie z oczekiwaniami, natomiast inflacji HICP były nieco wyższe od oczekiwań – wyniosły odpowiednio 0,1% m/m i 0,7% r/r. 
 

Na rynku giełdowym nastroje są mieszane. Coraz mocniejszą wyprzedaż obserwujemy w Turcji i Rosji, które do niedawna błyszczały. W Europie i Stanach Zjednoczonych większość indeksów znajduje się ponad kreską, choć są to raczej wzrosty symboliczne. Dwa główne indeksy GPW – WIG i WIG20 znajdują się obecnie kilka setnych procenta pod kreską. Złoty traci mocno oczywiście względem dolara, za którego płacimy obecnie ponad 3,78 zł. Za euro przyjdzie nam zapłacić 4,1220; a za franka szwajcarskiego 3,9960. 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc