USA – kolejna podwyżka stóp dopiero w czerwcu 2017 roku

2016-04-13

Kolejna podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w USA jest spodziewana przez inwestorów dopiero w czerwcu 2017 roku – wynika z notowań kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych (FED Funds futures) na dzień 12 kwietnia.

 

 

Jeszcze miesiąc temu, na dzień 11 marca, ten sam rynek wyceniał możliwość następnej podwyżki o 25 punktów bazowych w listopadzie tego roku. Przesunięcie wyceny jest zatem dość istotne, bo aż o 7 miesięcy. Taka skala zmiany oczekiwań doprowadziła m.in. do tego, co obserwujemy na indeksie dolara i w notowaniach amerykańskiej waluty względem innych walut.

 

USD Index notowany przez agencję Bloomberg spadł wczoraj do najniższego poziomu od 25 sierpnia 2015 roku, ustanawiając dzienne minimum przy 93,627 pkt. W dniu 11 marca indeks był notowany na poziomie 96,172 pkt. (wartość na zamknięciu). Od tego miejsca do wczorajszego minimum zniżka USD Index wyniosła -2,64 proc., a od grudniowego szczytu do wczorajszego dołka -6,85 proc. – co jest m.in. skutkiem zmiany oczekiwań na rynku stopy procentowej i tego, że rynek nie wierzy Rezerwie Federalnej, iż ta zdecyduje się na dwie podwyżki w tym roku, jak to wynikało z ostatnich projekcji.

 

Swoje oczekiwania odnośnie dalszych losów dolara inwestorzy nie tylko wyrażają przez zmianę nastawienia na rynku stopy procentowej, ale także przez zajmowane pozycje na rynku kontraktów na wspomniany wcześniej indeks. Pozycje te z kolei możemy obserwować dzięki raportom COT.

 

I tak też instytucje niekomercyjne (w skład których wchodzą m.in. fundusze hedgingowe) posiadały 22724 kontrakty na spadek wartości indeksu dolara, co jest największą wartością od stycznia 2015 roku.  W konsekwencji pozycje długie netto spadły do poziomu 17315 kontraktów, co jest najniższą wartością od czerwca 2014 roku – wynika z raportu COT prezentowanego przez komisję CFTC.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych