Umocnienie złotówki do dolara, euro, funta oraz franka

2015-05-14

Podczas czwartkowego handlu nasza rodzima waluta radzi sobie bardzo dobrze, umacniając się do dolara, euro, funta oraz franka. Złotego, oprócz opublikowanych dziś danych o inflacji, wspiera także pozytywny sentyment do całego koszyka emerging markets.


Tym samym względem amerykańskiego dolara turecka lira zyskuje aż 1,22%, brazylijski real 1,07%, meksykańskie peso 1,06%, a PLN 0,97%. Dla porównania euro względem dolara zwyżkuje jedynie o 0,22%, a dolar nowozelandzki (najmocniejszy z grona G10) umacnia się względem USD o 0,41%. Sentyment do rynków wschodzących, a także do głównych rynków akcji, wspierać mogą zmniejszające się oczekiwania odnośnie tempa podwyżki stóp procentowych w USA. Po wczorajszych odczytach danych o sprzedaży detalicznej kontrakty przedstawiające oczekiwania odnośnie rynkowych poziomów stóp procentowych zniżkowały. Kontrakt FRA przedstawiający oczekiwania odnośnie 3-miesięcznego Liboru dla USD za 12 miesięcy znajduje się na najniższym poziomie od końca kwietnia, zniżkując z poziomu 0,97 do 0,86. Podobny spadek obserwujemy również na kontrakcie dla rynkowych stóp dolarowych za 9 i 6 miesięcy.

Wolniejsze tempo podwyżek za oceanem to dobra informacja dla tamtejszej giełdy. I tak indeks S&P500 zwyżkuje o +0,71%, Dow Jones Industrial Average o +0,86%, a technologiczny Nasdaq o +0,95%. Warszawskie byki dziś nie skorzystały ze wspomnianego pozytywnego sentymentu i tak sesja na giełdzie przy Książęcej zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o -1,05%. Liderem spadków był dziś PGNiG -8,2%, a liderem wzrostów Cyfrowy Polsat +2,45%.
 

Z danych makroekonomicznych istotnych dla naszej gospodarki poznaliśmy odczyt inflacji za kwiecień, która w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4% przy konsensusie i poprzedniej wartości równej 0,2% (jest to najwyższy odczyt od kwietnia 2013 roku). Z kolei w ujęciu rocznym ceny spadły o -1,1% przy oczekiwaniach rynku wynoszących -1,2% i poprzednim odczycie -1,5%. Jak podał GUS w komunikacie: największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,1%), żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,6%) oraz w zakresie transportu (o 0,9%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc., 0,14 p. proc. i 0,08 p. proc.
 

Jutro poznamy kolejne istotne dane z Polski. Mowa tu o odczycie PKB za pierwszy kwartał, który ma wynieść w ujęciu rocznym 3,3%. Dodatkowo zostaną opublikowane dane dotyczące inflacji bazowej oraz bilansu płatniczego.

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych