Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Umocnienie złotego do głównych walut

2015-02-24

Złoty radzi sobie dziś bardzo dobrze, umacniając się do wszystkich głównych walut. W relacji do dolara PLN umacnia się o +0,23% i jest na poziomie 3,67. Z kolei do euro złoty zyskuje +0,28% (4,16). Tymczasem w ujęciu do funta złoty rośnie w siłę o +0,40% (5,67). Natomiast kurs pary CHF PLN to obecnie 3,87 (+0,34% dla złotego).

 

Przedstawiona przez Grecję lista reform została zaakceptowana przez Komisję Europejską, co pozytywnie wpłynęło zarówno na tamtejszą giełdę, a także na rentowności greckiego długu.

 

Indeks ASE rośnie obecnie o prawie 9%, a rentowność trzy latek spadły już poniżej 12,5%, gdzie jeszcze dwa tygodnie temu obserwowaliśmy 20%. Niemiecki indeks DAX pozostaje na niezmienionym poziomie przy rosnącym indeksie Euro stoxx 50 o +0,12%. Natomiast na rynku walutowym nie obserwujemy większych zmian jeśli chodzi o notowania euro. Wspólna waluta w relacji do dolara znajduje się na poziomie 1,1323 i zapewne czeka na wystąpienie szefowej FED, Janet Yellen, przed Komisją Bankową Senatu USA na temat polityki monetarnej.

 

O godzinie 16:00 zaplanowana jest publikacja treści całego wystąpienia i na to wydarzenie rynek już może reagować. Inwestorzy na tę chwilę oczekują bardziej jastrzębiego stanowiska prezes FED, a z zasadzie bardziej stonowania ostatniego gołębiego protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Oczywiście kluczową kwestią pozostaje tempo podwyżek stóp procentowych w USA i to właśnie ten temat będzie najbardziej istotny.

 

Tuż przed samym wystąpieniem szefowej FED poznaliśmy wartość indeksu PMI dla sektora usługowego Stanów Zjednoczonych. Była to publikacja wstępna za miesiąc luty i wyniosła 57 pkt. wobec oczekiwanych 54 pkt. Jest to najwyższy odczyt od października 2014 roku. Indeks rośnie systematycznie od grudnia, gdzie ustanowił dołek na poziomie 53,3 pkt.

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc