Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Umocnienie dolara w stosunku do złotego

2015-10-29

Wczorajszy komunikat Fedu zdecydowanie umocnił dolara amerykańskiego do pozostałych walut, w tym także do złotego. Dzisiaj notowania USD/PLN korygują wczorajszy wzrost, znosząc większość wieczornego odbicia. Notowania USD/PLN wczoraj o godzinie 19 ruszyły dynamicznie w górę za sprawą odczytanego jako jastrzębi przekazu płynącego z komunikatu po zakończonym posiedzeniu Rezerwy Federalnej.

 

 

USD/PLN

Kurs zatrzymał się dopiero na poziomie 3,9340 i znalazł się najwyżej od 16 marca br. Reakcja na dolarze, podobnie jak na rynku kapitałowym, była wczoraj jedynie chwilowa – już godzinę później dolar korygował wcześniejszą aprecjację. Korekta ta zniosła w przypadku pary USD/PLN dokładnie 61,8% ruchu w górę po komunikacie banku centralnego. Jeżeli korygowaliśmy tylko tą falę w górę, to można ją już uznać za zakończoną – jej modelowy zasięg został osiągnięty.

 

 

Notowania omawianej pary znalazły się już blisko ważnego, średnioterminowego oporu w postaci tegorocznych ekstremów (3,9670). Notowania w poniedziałek wybiły się górą z trendu bocznego budującego się na parze USD/PLN od maja br., pokonując poziom 3,8550 (patrz wykres poniżej).

 

 

 

EUR/PLN

Notowania EUR/PLN wczoraj po raz kolejny pozytywnie przetestowały tego-miesięczne maksima wyznaczone w zeszłym tygodniu (4,2940). Obrona tego oporu oznacza, że sytuacja techniczna w średnim terminie nie uległa zmianie. Strona popytowa nie posiada wystarczającej przewagi, by kontynuować ruch w górę, a jednocześnie kurs pozostaje powyżej średnioterminowej linii trendu wzrostowego z genezą w kwietniu br.

 

 

Sygnałem dalszych, średnioterminowych wzrostów byłoby sforsowanie strefy oporów rozciągającej się od poziomu 4,2940 (ostatnie ekstrema) do 4,3050 (78,6% zniesienie sekwencji spadkowej z genezą w grudniu ubiegłego roku). Taki obrót spraw byłby sygnałem ataku poziomu 4,40 (kilkuletniego maksimum, zanotowanego w grudniu 2014).

 

 

 

Autor:

Karolina Bojko-Leszczyńska

EFIX Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc