src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Czy dane z Wielkiej Brytanii wpłyną na umocnienie funta brytyjskiego?

2015-10-27

Wczorajsza sesja została zdominowana przez temat złotego i wyborów, choć na globalnym rynku takie wydarzenie zostało co najwyżej odnotowane. Dziś wracamy do wydarzeń na rynkach walutowych, które mają nawet większy wpływ na polską walutę niż lokalna polityka. Wtorek to dzień ważnych danych ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie używa się walut, które w ostatnim czasie do złotego zyskują najwięcej.

 

 

Już o 10:30 poznamy dane o produkcie krajowym brutto Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale. Rynek oczekuje wzrostu o 2,4% rok do roku i 0,6% kwartał do kwartału, czyli nieco gorzej niż przy poprzedniej publikacji. Ostatnie dane z Wysp były jednak doskonałe, zatem nie można wykluczyć pozytywnej niespodzianki również przy tej publikacji. Dane z Wielkiej Brytanii są pilnie śledzone przez rynek ponieważ Bank Anglii jest drugim kandydatem do podwyżek stóp procentowych po FED, a funt jest jedną z najmocniejszych walut szerokiego rynku w ostatnich tygodniach ze względu na doskonałe publikacje makro, które do ruchu monetarnego nas przybliżają. Jeżeli chodzi o kurs GBP PLN, to coraz mniej brakuje do sierpniowych szczytów, kiedy za brytyjską walutę płaciliśmy ponad 6 zł.

 

Dziś poznamy również dane ze Stanów Zjednoczonych w ilości hurtowej. Czeka nas odczyt zamówień na dobra trwałego użytku; indeks Conference Board, FED z Richmond i S&P Case-Shiller. Zamówienia na dobra trwałego użytku są istotne ze względu na to, że dobrze oddają klimat w przemyśle USA. Warto jednak pamiętać, że odczyt podawany jest w relacji miesięcznej, co oznacza spore wahania. Drugim ważnym odczytem jest Conference Board, który pokazuje nastroje konsumentów, a te są coraz lepsze i wracają do wartości sprzed kryzysu. Dzisiejsze dane mogą wpływać na krótkoterminowe zmiany kursu dolara, ale najprawdopodobniej nie zmienią tego, że FED pozostawi w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

 

Sesja giełdowa w Europie rozpoczyna się od spadków, a indeksu zachodnioeuropejskie solidarnie tracą w okolicy 0,5%. Nieco lepiej wygląda sytuacja w Warszawie, gdzie pół godziny po starcie WIG20 znajduje się 0,1% poniżej wczorajszego zamknięcia. O poranku traci także złoty, a kursy głównych par z PLN wyglądają następująco: USDPLN 3,8700; EURPLN 4,2790; CHFPLN 3,9390; GBPPLN 5,9300.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych