Umocnienie funta UK

2015-10-01

GBP umocnił się po danych, spadające ceny surowców obniżają koszty brytyjskich spółek, mocny pozostaje popyt wewnętrzny, jedynie mocny funt oraz spowolnienie w Chinach negatywnie wpływają na eksport. O 10.30 poznaliśmy najważniejsze do tej pory dane z sesji europejskiej, finalny PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii, który wbrew oczekiwaniom rynkowym wyniósł 51.5. W górę zrewidowano także poprzedni odczyt.Jeśli chodzi o krajowe podwórko, poznaliśmy odczyt PMI dla przemysłu, teoretycznie odczyt wypadł gorzej od konsensusu, jednak wciąż wskazuje na ekspansję sektora, a słabsze EUR w połączeniu z relatywnie stabilnym złotym przerywa siedmiodniową serię wzrostów na EUR PLN. Waluta EUR kosztuje obecnie 4.237, USD 3.799, CHF 3.892, a GBP 5.7572 i pozostaje jedyną umacniająca do złotego walutą.

 

 

Powrót do ryzykownych aktywów

Dzisiaj w Chinach rozpoczął się złoty tydzień, więc najważniejsze indeksy giełdowe pozostaną zamknięte do przyszłego czwartku. Taka sytuacja może sprzyjać odreagowaniu na indeksach giełdowych oraz walutom ze szczególną ekspozycją na Chiny, na przykład dolarowi australijskiemu.


Rynek z dużą uwagą przyglądał się dzisiejszemu odczytowi PMI z Chin, wstępny odczyt wskazał ogromny spadek do najniższego poziomu od 6.5 lat, jednak dzisiejsze, finalne odczyty wypadły lepiej od konsensusu, a na pewno lepiej od oczekiwań rynkowych. Największym zwycięzcą takiego obrotu wydarzeń został dolar australijski,  z kolei waluty uznawane za bezpieczną przystań notowały straty. Jen pozostaje relatywnie stabilny, ze względu na stosunkowo dobre dane z Japonii, w tym indeks Tankan, który negatywnie rozczarował jedynie w przypadku sektora przemysłowego. Nikkei wyraźnie zyskiwał, zamknął się prawie 2% nad kreską. 


Trwający obecnie tzw. Złoty tydzień może pozytywnie wpłynąć na sektor detaliczny w Chinach, odpoczywający Chińczycy wydadzą podczas niego miliardy dolarów. Jednak może również wpłynąć negatywnie na produkcję przemysłową, która i tak wygląda coraz gorzej. Jeśli chodzi o dzisiejsze dane, rządowy, oparty na większej próbie odczyt PMI, w przeciwieństwie do wstępnego publikowanego przez Markit, wskazał na delikatną poprawę sytuacji w przemyśle. Wskaźnik finalny Markit wzrósł do 47.2 z 47.0, w przeciwieństwie do wstępnego odczytu który spadł do najniższego poziomu od 6.5 lat. Wskaźnik rządowy wskazał na wzrost do 49.8 wobec konsensusu oraz poprzedniej prognozy na poziomie 49.7.

 

 

Autor:

Adam Puchalski, dział analiz XTB

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych