Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Umocnienie funta

2015-04-22

Funt brytyjski należy do najsilniej umacniających się walut w dniu dzisiejszym. Wzrosty wynikają z opublikowanych dzisiaj o godzinie 10:30 z posiedzenia Komitetu Polityki Monetarnej Banku Anglii. Wszyscy członkowie jednym głosem opowiedzieli się za utrzymaniem stóp procentowych na obecnym poziomie 0,5%. Jednak wśród przedstawicieli BoE pojawiła się również zgodność, że następna zmiana poziomu stóp procentowych będzie już prawdopodobnie związana z podwyżką. W minutkach poznaliśmy również szczegóły dotyczące samej brytyjskiej gospodarki.

 

Okazuję się, że według komitetu MPC inflacja CPI w nadchodzących miesiącach może spaść do ujemnych wartości w wyniku silnego funta jednak w dłuższym terminie powinniśmy być świadkami widocznego odbicia. Dodatkowo rozwój gospodarczy może się utrzymywać przez długi czas przy braku wzrostu dynamiki wynagrodzeń i cen.


Oprócz funta brytyjskiego na szerokim rynku zyskuję również dolar australijski. Dobre dane dotyczące inflacji CPI w ujęciu kwartalnym (0,2% vs 0,1%) skłoniły inwestorów do zajmowania długich pozycji na tej walucie, gdyż spekulacje dotyczące ewentualnej obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Banku Australii ucichły po dobrych danych dotyczących dynamiki cen.

 
Tradycyjnie w ciągu dnia nie mogło zabraknąć informacji dotyczących przedłużających się negocjacji Grecji z jej wierzycielami. Według informacji nowojorskiego think-tanku dzisiejsze rozmowy pomiędzy stronami przyniosły progres i kredytodawcy zgodzili się na obniżenie swoich żądań i być może na krótkoterminowe bankructwo Grecji, aby przedłużyć trwające negocjacje. Jednak te doniesienia należy traktować z pewnym dystansem, gdyż każdego dnia na rynek napływają kolejne różniące się od siebie informacje o stopniu zaawansowania negocjacji Grecji z jej wierzycielami i w najbliższym czasie kluczowe wydaje się piątkowe spotkanie przedstawicieli greckiego rządu z Eurogrupą na którym być może zostaną podjęte konkretne decyzje.
 
W dniu dzisiejszym mocno traci frank szwajcarski. Tamtejszy bank centralny podał informację, że ujemnie oprocentowanie będzie od teraz obowiązywało również konta należące do funduszy emerytalnych i innych przedsiębiorstw powiązanych z konfederacjami. Na tą informacje inwestorzy zareagowali wyprzedażą waluty w związku z obawami, że kolejne instytucje finansowe dołączają do grona podmiotów, których konta są ujemnie oprocentowane.
 
Najważniejsze europejskie indeksy giełdowe notują dziś straty. Niemiecki DAX traci blisko 1%, brytyjski FTSE100 traci około 0,5% podobnie wygląda również hiszpański IBEX. W dobrym tonie zachowuje się nasz główny indeks giełdowy WIG20, który zyskuje obecnie prawie 0,5%. Jednym z motorów wzrostów jest spółka PKN Orlen, która kontynuuje silny trend wzrostowy i w dniu dzisiejszym odnotowała historyczny rekord notowań na poziomie 65,10 zł za jedną akcję. Oprócz PKN Orlen z indeksu blue chipów warto wyróżnić spółki LPP i Bogdanka, które mogą pochwalić się wzrostami ponad 2%.
 
 
 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc