Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Umocnienie amerykańskiej waluty

2015-03-02

Początek tygodnia oraz nowego miesiąca przynosi umocnienie amerykańskiej waluty. Zyskuje dziś do najważniejszych światowych walut ora umacnia się także względem złotego, a po porannej zwyżce pary EUR USD nie ma już prawie śladu.

 

Notowania pary EUR USD od godzin nocnych pięły się w górę z poziomu 1,1178 do 1,1240, który to poziom został osiągnięty po godzinie 13:00. Wspólną walutę Strefy Euro wspierały dość dobre odczyty indeksów PMI oraz dane o inflacji. Konsensus rynkowy zakładał powstanie deflacji wynoszącej -0,5% w lutym w ujęciu rocznym. Natomiast z opublikowanych danych wnika, że strefa euro nadal boryka się z problemem spadających cen, ale tempo zmalało do -0,3% (miesiąc wcześniej -0,6%). Jest to pierwsze "drgnięcie" wskaźnika cen w górę od października ubiegłego roku. Również pozytywnie ukształtowała się stopa bezrobocia, spadając do 11,2% przy szacunkach na poziomie 11,4%.

 

Odbicie w kursie EUR USD zostało wykorzystane przez rynkowe niedźwiedzie do ponownego zakupu dolara. Popyt na amerykańską walutę obserwujemy również na szerokim rynku. Przed godziną 17:00 dolar kanadyjski względem amerykańskiego traci -0,15%, jen osłabia się o -0,42%, funt GBP spada o -0,52%, a dolar nowozelandzki traci -0,6%.

 

Dziś w nadchodzących godzinach inwestorzy walutowi skupią swoją uwagę jednak na dolarze australijskim, gdyż dziś w nocy poznamy decyzję RBA w sprawie stóp procentowych. Na tę chwilę z 64% prawdopodobieństwem rynek zakłada cięcie głównej stopy procentowej o 25pb. do 2 proc. Jeszcze tydzień temu prawdopodobieństwo to wynosiło niecałe 56%, tak więc jedynie brak zmian w parametrach polityki monetarnej byłby zaskoczeniem dla rynku.

 

Na rynku złotego obserwujemy mieszane nastroje. Względem dolara nasza waluta traci -0,17% (3,71). PLN jest również przeceniany względem EUR o -0,16% (4,15). Natomiast aprecjację obserwujemy względem CHF +0,14% (3,87) oraz względem funta +0,27% (5,70).


 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc