Umocnienie dolara oczekiwane w tym tygodniu

2015-07-27

To może być tydzień dolara. Wszystko za sprawą posiedzenia FOMC. Ostatniego przed wrześniowym spotkaniem podczas którego, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, ma szansę zostać podjęta pierwsza od 2006 decyzja o podwyżce stóp procentowych w USA.Wydarzeniem ostatniego tygodnia lipca na rynkach finansowych będzie posiedzenie amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Jego wyniki inwestorzy poznają w środę o godzinie 20:00. Polityka monetarna w USA nie zmieni się po tym posiedzeniu. Inwestorzy mają tego pełną świadomość. Dla nich ważniejsze będzie jednak to, czy w środę padnie twarda zapowiedź zbliżającej się dużymi krokami, pierwszej od 2006 roku, podwyżki stóp procentowych w USA. Podwyżki, która według oczekiwań, ma mieć miejsce na kolejnym, zaplanowanym na wrzesień, spotkaniu FOMC.

Posiedzenie FOMC, łącznie z zaplanowaną na 30 lipca publikacją wstępny szacunków dynamiki amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za okres II kwartału br., ma szansę zdominować nastroje na rynkach w tym tygodniu. Oczekiwanie na zapowiedź podwyżki stóp przez Fed oraz na potwierdzenie odbicia w amerykańskiej gospodarce po recesyjnym I kwartale br.  (zgodnie z prognozami PKB ma przyspieszyć do 2,7% z -0,4% w pierwszych trzech miesiącach roku), powinno prowadzić do umocnienia dolara w relacji do większości walut. W tym również do złotego. Kurs USD/PLN, który ostatni tydzień zamknął bez większych zmian, ponownie może zaatakować strefę oporu znajdującą się powyżej 3,80 zł. Strefę, która stanowi jedyną przeszkodę w drodze do marcowego szczytu na poziomie 3,9659 zł.
 

Dolar powinien umocnić się również w relacji do wspólnej waluty, po tym jak ostatnie pięć dni upłynęło pod znakiem wzrostowego odbicia tej pary. Szczególnie, że za takim scenariuszem przemawia analiza sytuacji na wykresie EUR/USD. Obecnie testuje on okolice 1,10 dolara i znajduje się tuż poniżej górnego ograniczenia kanału spadkowego w jakim kurs porusza się od miesiąca. Odbicie od niego i powrót w kierunku wsparć zlokalizowanych blisko 1,08 dolara to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Wybicie górą ze wspomnianego kanału owszem byłoby realne, jednak tylko wówczas, gdyby FOMC zawiódł rynkowe oczekiwania, a dane o amerykańskim PKB rozczarowały.

Doniesienia z USA zdominują wydarzenia na rynkach finansowych w tym tygodniu. Jednym z nielicznych impulsów, które mogą się przez nie przebić, będzie zaplanowana na dziś publikacja indeksu monachijskiego instytutu Ifo. Dane ujrzą światło dzienne o godzinie 10:00. W lipcu prognozowany jest spadek tego indeksu do 107,2 pkt. z poziomu 107,4 pkt. miesiąc wcześniej. Głębszy spadek, co wydaje się być bardziej prawdopodobnym scenariuszem niż wynik powyżej rynkowego konsensusu, powinien prowadzić do osłabienia euro w relacji do dolara.

Ewentualne rozczarowujące dane z Niemiec będą też ciążyły złotemu. To w końcu nasz największy partner handlowy. Dziś ciążyć mogą mu też nienajlepsze nastroje na rynkach akcji. O godzinie 08:05 kurs euro testował poziom 4,1410 zł, cena dolara  3,7624 zł, a EUR/USD 1,1004 dolara.

 

 

 

Autor:

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Dyrektor Działu Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych