Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Umacnia się dolar

2014-10-21

Na wykresie EUR/USD po godzinie 15:30 widzimy już kurs 1,2740, co oznacza, że – wbrew, być może, pozorom z wczesnego poranka – stronie grającej na zwyżkę wartości euro zabrakło jednak tchu. Ostatecznie zatem para schodzi nieco na południe, umacnia się kurs dolara. Oczywiście to wciąż nie oznacza żadnego przełomu. Trzeba czekać przynajmniej do czwartku (indeksy PMI ze Strefy Euro), następnie zaś do końcówki miesiąca (posiedzenie Fed) oraz szóstego listopada (posiedzenie EBC).

 

Co do EBC, to podano dziś, że bank ten rozważa zakupy obligacji korporacyjnych na rynku wtórnym. Informację podała agencja Reuters, nie podając jednak precyzyjnego źródła (poza tym, że to wiadomość przekazana z wewnątrz). Naturalnie było to czynnikiem, który spowodował ów opisany wyżej odwrót od euro i zejście w kierunku dolara. Sprawa nie jest jednak przesądzona, rzecznik EBC zdementował np. te pogłoski. Oczywiście tym, co mogłoby być największym zagraniem tego rodzaju, byłby oficjalny start operacji QE, ale to wciąż jeszcze jest odsuwane w przyszłość.

  

Złoty słabszy do dolara

Złoty osłabił się do dolara na fali ruchów głównej pary. Tym samym po 15:30 notujemy już poziomy rzędu 3,3130. Na EUR/PLN mamy natomiast 4,22. Brakowało dziś odczytów krajowych, dlatego istotna była sytuacja ogólna. Także i w przypadku par złotowych istotny będzie czwartek, gdy podane będą indeksy PMI z Europy – oraz m.in. polskie dane o bezrobociu i sprzedaży detalicznej.

 

 

Autor:

Tomasz Witczak, FMC Management

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc