Tygodniowy komentarz walutowy z rynku PLN

2015-04-20

Indeks złotego w minionym tygodniu budował wąską konsolidację w ramach struktury korekcyjnej z genezą w połowie stycznia br. Trend boczny był widoczny na większości par złotówkowych i wynikał z wcześniejszego testu ważnych wsparć. Zarówno posiedzenie ECB, jak i RPP nie przełożyły się na zwiększoną zmienność na rynku walutowym, ponieważ ich rezultaty były zgodne z oczekiwaniami.

 

INDEKS PLN

 

 

 

Indeks syntetyczny złotego w minionym tygodniu zbudował wąską konsolidację poniżej poziomu szczytów z lutego (71,93 pkt.), po tym jak wcześniej przetestował pozytywnie 61,8% zniesienie sekwencji spadkowej z grudnia ubiegłego roku (72,1 pkt.). Modelowy zasięg korekty wzrostowej został tym samym osiągnięty w dniach 8-9 kwietnia,ale oglądana w ostatnich dniach konsolidacja nie rozstrzyga czy uległa ona zakończeniu. Bez względu na to, czy oglądane od 15 stycznia odbicie stanowi korektę przeceny z pierwszej połowy stycznia, czyli falę czwartą w impulsie spadkowym z genezą na początku grudnia, czy ruch korekcyjny całej sekwencji w dół z 4 grudnia ub.r. - poziom 72,1 pkt. wyznacza istotny opór na tym instrumencie (patrz wykres). Przebiegają tam także wcześniejsze, historyczne minima z 2012, 2011 i 2009 roku. Gdyby stronie popytowej udało się sforsować ten poziom byłoby to sygnałem, żeindeks koryguje całą sekwencję spadkową z czerwca 2014. Wygenerowane pod koniec tygodnia cofnięcie nie neguje jeszcze tego scenariusza.

 

EURPLN

 

 

 

Notowania EUR/PLN sforsowały na początku kwietnia minima z sierpnia 2012 (4,0250), a następnie znalazły się na najniższym poziomie od prawie czterech lat (lipiec 2011). Fala spadkowa zatrzymała się dopiero na poziomie psychologicznej granicy 4,00. Od tamtej pory kurs buduje wąską konsolidację powyżej tego wsparcia, pod koniec zeszłego tygodnia ponownie próbując wrócić powyżej pokonanych minimów z 2012 roku. Silne wyprzedanie oraz obrona tak istotnych poziomów powinna skutkować większym odbiciem na tej parze. Po zakończeniu korekty i zejściu poniżej 4,00 w średnim terminie ruch w dół powinien być kontynuowany - kolejne wsparcia wyznaczają minima ze stycznia 2011 oraz 61,8% zniesienie sekwencji wzrostowej lipiec 2008 – luty 2009 (3,8280 – 3,86).

 

USDPLN

 

Notowania USD/PLN pozytywnie przetestowały na początku zeszłego tygodnia lokalne maksima z 31 marca (3,8150), co skutkowało budowaniem fali spadkowej przez resztę tygodnia. W piątek kurs dotarł do poziomu linii trendu wzrostowego poprowadzonej po minimach z lutego i kwietnia br., ale nie zdołał jej sforsować (poziom 3,70).

 

 

 

Od 13 marca notowania omawianej pary budują spadkową korektę, która wykształciła się po tym jak kurspozytywnie przetestował poziom równości fali wzrostowej z czerwca ubiegłego roku z tą ukształtowaną od maja 2011 do czerwca 2012 (3,97). Modelowo minimalny zasięg korekty nadal wyznacza poziom 3,60 (linia trendu wzrostowego oraz 38,2% zniesienie sekwencji wzrostowej z czerwca 2014 - geneza na wykresie).

 

CHFPLN

 

 

 

Notowania CHF/PLN w dalszym ciągu nie zdołały się wybić z konsolidacji w której poruszają się od połowy lutego (3,84 – 3,94). Średnioterminowa sytuacja techniczna pozostaje zatem niezmieniona. Notowania zbudowały wspomnianą konsolidację w okolicy poziomu 50% zniesienia sekwencji wzrostowej z czerwca 2014, a zakończonej dynamicznym umocnieniem franka szwajcarskiego 15 stycznia. Modelowy zasięg ruchu w dół stanowi strefa wsparć kształtowana przez 61,8% zniesienie tej sekwencji wraz z poziomem zeszłorocznych maksimów, zanotowanych w grudniu (3,66 – 3,76).

 

GBPPLN

 

 

 

Notowania GBP/PLN po spadkach z początku kwietnia, w zeszłym tygodniu kontynuowały budowanie lokalnego, korekcyjnego odbicia od górnego ograniczenia kanału wzrostowego, z którego wybiły się w grudniu 2014 i poruszały się przez większą część minionego i 2013 roku (patrz wykres). Nieco poniżej tej linii przebiega 38,2% zniesienie całej sekwencji wzrostowej z ostatnich dwóch lat (5,45). Wsparcie to stanowi minimalny zasięg spadkowej korekty, a maksymalny wyznaczają okolice poziomu 5,15 (geneza na wykresie). Po jej zakończeniu mocno prawdopodobna jest kontynuacja sekwencji wzrostowej przynajmniej do strefy 6,00 – 6,10 gdzie przebiegają ekstrema ze stycznia 2007 oraz 61,8% zniesienie struktury spadkowej ukształtowanej w latach 2004-2008.

 

 

Autor:

Karolina Bojko-Leszczyńska

EFIX Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych