Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Tydzień kończy się lekkim osłabieniem złotego

2014-12-12

Koniec tygodnia przyniósł dalszą konsolidację ze wskazaniem na lekki spadek złotego. Nasza waluta uległa niewielkiemu osłabieniu, ale złoty nadal jest stabilny. Mimo spadku nastroje wokół złotego są pozytywne. Inwestorzy opierają się zapewne na dobrych danych makro i braku cięć stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Pod koniec roku spodziewana jest realizacja zysku na złotym.

 

Lekki spadek złotego

Dzisiejszego ranka złoty zanotował niewielkie spadki, kursy walut kształtowały się następująco - 4,1730 PLN za euro, 3,3659 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4732 PLN względem franka szwajcarskiego i 5,2890 PLN za funta szterlinga. Średni kurs NBP na godzinę 12 wyniósł natomiast 4,1805 PLN za euro, za dolara 3,3639 PLN, za franka 3,4807 PLN, a za funta 5,2831 PLN.

 

Sytuacja jest stabilna

Koniec tygodnia nie zapowiada większych zmienności na parach i powinien upłynąć bez emocjonujących zmian notowań. Inwestorzy oczekiwali na dane z rynku aukcji LTRO, ale nawet one nie wpłynęły znacząco na sytuację złotego. Nasza waluta oddaliła się jedynie do minimów na parach EUR/PLN oraz CHF/PLN. Być może jest to wpływ węgierskiego forinta który popsuł atmosferę na rynku walut CEE i spowodował pośrednio, że zmienił się kurs euro.

 

Dzisiejsza sesja bez znaczących publikacji

Dzisiaj nie będzie publikacji ważnych danych makro z Polski, jedynie NBP poda informację o wielkości podaży pieniądza M3 za miniony miesiąc. Na szerokim rynku impulsami mogą być wskazania na temat produkcji przemysłowej krajów strefy euro, amerykański indeks Michigan i odczyt inflacji PPI. Interesująca okazać się może rewizja ratingów Wielkiej Brytanii, Francji i Grecji.

 

Prognozy dla złotego

Nastroje inwestorów powinny utrzymać się na dotychczasowym poziomie, to znaczy pozytywnego zainteresowania naszą walutą. Zmalały oczekiwania na cięcie stóp procentowych przez RPP, dane makro są dobre, analitycy mówią o luzowaniu polityki przez EBC. Osiągnięta została stabilizacja na parach, złoty ustabilizował się w okolicy ostatnich maksimów.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc