Turecka lira, chińskie dane i polska inflacja

2019-09-16

Nad ranem pojawiły się dane makroekonomiczne z dalekich, ale przecież niezwykle ważnych Chin. Oto i one, za sierpień: produkcja przemysłowa +4,4 proc. r/r (przy prognozie +5,2 proc.), sprzedaż detaliczna +7,5 proc. r/r (zakładano +7,9 proc.) i inwestycje w aglomeracjach +5,5 proc. (tu oczekiwano +5,6 proc.).

 

 

Dane był zatem słabsze od przewidywań rynkowych, szczególnie jeśli chodzi o produkcję przemysłową. Przy okazji można zacytować chińskiego premiera, p. Li, który stwierdził, że utrzymywanie 6-procentowej dynamiki PKB (rocznej) będzie w obecnych czasach trudne. W II kw. 2019 odnotowano wynik +6,2 proc., najsłabszy... od 1992 roku.

 

O 9:00 poznaliśmy tureckie bezrobocie: w lipcu wzrosło z 12,8 proc. do 13 proc. Para walutowa USD/TRY jest w rejonie 5,73 pkt - na przełomie stycznia i lutego była przy 5,17 w minimach, a w maju osiągano 6,25 pkt w szczycie. Tak czy inaczej, poziomy są arcy-wysokie: szczyt z 2018 to ponad 7 pkt, a przecież w finale 2016 wykres był przy 3 pkt.

 

Na EUR/USD mamy aktualnie 1,1070 i nie doszło do żadnych palących zmian. Ogólnie jest tak, że euro trochę zyskało w porównaniu z samym początkiem września, choć generalna tendencja pro-dolarowa nie została cofnięta (długoterminowa). W tym tygodniu (w środę wieczorem) FOMC prawdopodobnie obniży stopę funduszy federalnych z 2,00 - 2,25 proc. do 1,75 - 2,00 proc.

 

Dziś o 14:30 poznamy jeszcze indeks NY Empire State za wrzesień. Oczekuje się zejścia z 4,8 pkt do 4 pkt. Jutro w programie m.in. produkcja przemysłowa USA oraz ważny niemiecki indeks ZEW.

 

 

Nasz orzeł

USD/PLN klaruje się przy 3,9070. Testowane, przebijane jest wsparcie. Jeśli pęknie, to szybko wykres może ruszyć w kierunku 3,84 - 3,8750, choć oczywiście będzie to zależeć głównie od eurodolara, od jego ewentualnej zwyżki.

 

Na parze euro-złotówkowej widzimy 4,3250, ale w piątek zakreślono kurs o prawie 1 grosz niższy. W ten sposób jednak wsparcie się wstępnie obroniło. Z drugiej strony, inne niedawne wsparcie jest już oporem lokalnym, mianowicie rejon 4,33.

 

O godzinie 14:00 GUS przedstawi dane o inflacji bazowej w Polsce, w tym o inflacji bez cen żywności i energii. Tu prognoza to +2,1 proc. r/r za sierpień.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych