src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Turecka lira, chińskie dane i polska inflacja

2019-09-16

Nad ranem pojawiły się dane makroekonomiczne z dalekich, ale przecież niezwykle ważnych Chin. Oto i one, za sierpień: produkcja przemysłowa +4,4 proc. r/r (przy prognozie +5,2 proc.), sprzedaż detaliczna +7,5 proc. r/r (zakładano +7,9 proc.) i inwestycje w aglomeracjach +5,5 proc. (tu oczekiwano +5,6 proc.).

 

 

Dane był zatem słabsze od przewidywań rynkowych, szczególnie jeśli chodzi o produkcję przemysłową. Przy okazji można zacytować chińskiego premiera, p. Li, który stwierdził, że utrzymywanie 6-procentowej dynamiki PKB (rocznej) będzie w obecnych czasach trudne. W II kw. 2019 odnotowano wynik +6,2 proc., najsłabszy... od 1992 roku.

 

O 9:00 poznaliśmy tureckie bezrobocie: w lipcu wzrosło z 12,8 proc. do 13 proc. Para walutowa USD/TRY jest w rejonie 5,73 pkt - na przełomie stycznia i lutego była przy 5,17 w minimach, a w maju osiągano 6,25 pkt w szczycie. Tak czy inaczej, poziomy są arcy-wysokie: szczyt z 2018 to ponad 7 pkt, a przecież w finale 2016 wykres był przy 3 pkt.

 

Na EUR/USD mamy aktualnie 1,1070 i nie doszło do żadnych palących zmian. Ogólnie jest tak, że euro trochę zyskało w porównaniu z samym początkiem września, choć generalna tendencja pro-dolarowa nie została cofnięta (długoterminowa). W tym tygodniu (w środę wieczorem) FOMC prawdopodobnie obniży stopę funduszy federalnych z 2,00 - 2,25 proc. do 1,75 - 2,00 proc.

 

Dziś o 14:30 poznamy jeszcze indeks NY Empire State za wrzesień. Oczekuje się zejścia z 4,8 pkt do 4 pkt. Jutro w programie m.in. produkcja przemysłowa USA oraz ważny niemiecki indeks ZEW.

 

 

Nasz orzeł

USD/PLN klaruje się przy 3,9070. Testowane, przebijane jest wsparcie. Jeśli pęknie, to szybko wykres może ruszyć w kierunku 3,84 - 3,8750, choć oczywiście będzie to zależeć głównie od eurodolara, od jego ewentualnej zwyżki.

 

Na parze euro-złotówkowej widzimy 4,3250, ale w piątek zakreślono kurs o prawie 1 grosz niższy. W ten sposób jednak wsparcie się wstępnie obroniło. Z drugiej strony, inne niedawne wsparcie jest już oporem lokalnym, mianowicie rejon 4,33.

 

O godzinie 14:00 GUS przedstawi dane o inflacji bazowej w Polsce, w tym o inflacji bez cen żywności i energii. Tu prognoza to +2,1 proc. r/r za sierpień.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych