Trwa przecena funta

2016-01-19

Funtowi, podobnie jak to było w przypadku euro i danych z Niemiec, nie pomogły dobre odczyty makro. Przed południem do publicznej wiadomości podano dane o inflacji CPI za grudzień. Były one lepsze od prognoz, ale mimo to na szerokim rynku funt traci. Przyczyną jest zapewne wystąpienie prezesa BoE.

 

Dobre dane nie pomogły funtowi

Na rynku walutowym swoiste déjà vu. Obserwowaliśmy już brak reakcji euro na dobre dane makro z Niemiec, a przed południem podobna sytuacja miała miejsce także na funcie. wymiana funtaPoznaliśmy dane o inflacji CPI za grudzień i okazały się one lepsze od przewidywań. Mogłoby się wydawać, że potencjalnie jest to dobry impuls do wzrostów na brytyjskiej walucie, tymczasem wykresy techniczne pokazują zgoła inny obrót sprawy. Na funcie trwa wyprzedaż. Funt wrażliwy na gołębie wypowiedzi członków BoE. Okazuje się, że kurs funta jest wrażliwy na sygnały płynące ze strony BoE, zarówno na wypowiedzi prezesa, jak i pozostałych członków tejże instytucji. Mark Carney twierdzi, że nie warto na razie wracać do dywagacji na temat podwyżek stóp procentowych, skoro czynniki zewnętrzne nadal pozostają co najmniej niepewne. Możliwość globalnego kryzysu pozostaje zbyt dużym ograniczeniem. Czynniki wewnętrzne, takie jak powolny wzrost płac również nie sprzyjają decyzji o podwyżkach stóp. Płyną także sygnały, że bank jest w stanie rozważyć nawet cięcia stóp. Splot niekorzystnych wydarzeń na szerokim rynku z pewnością mógłby być pretekstem do takich działań. Ponadto zbliża się referendum, widmo ewentualnego Brexitu także osłabia funta. Dzisiejszy, wieczorny kurs wynosił 5,80 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych