src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Tracimy w relacji do euro

2015-03-03

Notowania eurodolara zgodnie z przewidywaniami oscylowały dziś w okolicach poziomu 1,12. Żadnego szczególnego przełomu nie dokonała ani strona licząca na zwyżkę wartości euro, ani ci, którzy mogliby optować za dalszą aprecjacją dolara. Teraz istotne będą odczyty makroekonomiczne – w tym jutrzejsze. 

 

Jak już pisaliśmy rano, jutro poznamy indeksy PMI dla usług (m.in. Niemiec i Strefy Euro, a także USA), prócz tego dynamikę styczniowej sprzedaży detalicznej w Strefie Euro czy amerykański raport ADP o planowanej liczbie zwolnień. Dziś bardzo pozytywnie zaskoczyła sprzedaż detaliczna w Niemczech, która w styczniu wzrosła aż o 2,9 proc. m/m i 5,3 proc. r/r, podwyższono przy tym odczyt grudniowy (w szczególności z 4 proc. r/r do 4,8 proc. r/r). 

 

To jakiś głos za tym, że jutro lepsza od przewidywań okaże się sprzedaż w Strefie Euro. Mimo wszystko nie sądzimy, by udało się wybić ponad obszar 1,1240 – 1,1280, chyba że już do końca tygodnia odczyty będą układać się pomyślnie dla Europy. 

 

Jutro RPP

Jutro Rada Polityki Pieniężnej określi stopę procentową, być może – to najbardziej prawdopodobny scenariusz, mimo wszelkich wątpliwości – obniżając ją z 2 proc. do 1,75 proc. Może mieć to pewne znaczenie dla EUR/PLN, który idzie trochę w górę, widzimy poziomy rzędu 4,1620, a więc następuje już dyskontowanie perspektywy obniżki i słabszego złotego. Brak ruchu ze strony RPP mógłby poskutkować zejściem do 4,1450 – 4,1550, ale wcale niekoniecznie poziom ten zostanie przebity. Brak ruchu nie jest zresztą aż tak prawdopodobny jak 25-punktowe zejście w dół. 

 

Na USD/PLN tradycyjnie już w dużym stopniu odbijane są kwotowania EUR/USD. Kurs dolara obecnie to 3,7184. Oznacza to testowanie obszarów, które badano już 10 – 12 lutego. Wówczas notowano nawet maksima na 3,7390, dziś jednak nie byliśmy aż tak wysoko. Wtedy notowania poszły finalnie w dół, ale teraz będzie to zależeć od kondycji głównej pary walutowej – i od efektu decyzji RPP. 3,65 to w dalszym ciągu mocne wsparcie, niżej można rozważać np. okolice 3,6230 – 3,6350. 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych