Techniczne bankructwo Grecji stało się faktem

2015-07-01

Grecja nie zapłaciła transzy zobowiązań wobec MFW, co oznaczałoby w praktyce bankructwo, gdyby nie chęć oficjeli do przedstawienia sytuacji w lepszych barwach. Techniczne bankructwo nazywa się więc opóźnieniem w płatnościach. Złoty zachowuje się w tej sytuacji stabilnie, na wykresach technicznych nie obserwujemy poważnych zmian.

 

Lokalna stabilizacja

Tydzień, ze względu na sytuację Greji, nie zaczął się dla walut EM dobrze. Dzisiaj jednak można mówić o lokalnej stabilizacji. Z pewnością kryzy grecki należy w przypadku naszej waluty do czynników negatywnych, ale widać już, że na razie jest to impuls o ograniczonej sile.

 

Dzisiejsze kursy walut

Od rana trwa lokalna stabilizacja, a wycena złotego nie różni się mocno od wczorajszych kwotowań. Kurs euro wynosi 4,1884 PLN, kurs franka szwajcarskiego osiągnął poziom 4,0191 PLN. Dolar wyceniany jest na 3,7592 PLN, a brytyjski funt na 5,9000 PLN.

 

Na wykresach technicznych bez drastycznych zmian

Na wykresach obrazujących sytuację i trendy na rynku walutowym brak obecnie poważnych zmian na parach. Na GBP trwa wyraźny ruch wzrostowy, lekki wzrost także na USD. Prawdopodobnie jest to odbicie w związku z niedawną korektą. EUR konsoliduje blisko 4,20 PLN, a CHF wyhamowuje po lekkim spadku.

 

Sytuacja Grecji będzie rzutować na rynek walutowy

Obecnie sytuacja na rynku walutowym nieco się uspokoiła, ale nie rozwiązana kwestia Grecji w najbliższych dniach na pewno nadal będzie rzutować na kondycję euro i walut EM. Kursy walut powiązanych ze złotym w tym tygodniu znacznie wzrosły, obecnie zloty jest stabilny, ale warto śledzić doniesienia płynące z Grecji. Program pomocowy dla Grecji nie został przedłużony, odrzucono także wniosek o wsparcie z linii ESM. Na 5 lipca Grecja zaplanowała referendum, o płynność greckiego sektora bankowego dba na razie EBC.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych