Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Szwajcaria, czy dojdzie do przełomowej decyzji?

2015-12-28

Koniec roku przynosi interesujące informacje ze Szwajcarii. Prasa donosi, że może tam dojść do istotnych zmian w systemie bankowym. Chodzi o ograniczenie kreacji pieniądza przez banki. Zebrano już wymaganą ilość głosów, by mogło dojść do głosowania w tej sprawie. Tymczasem na parze ze złotym frank utrzymuje się poniżej 4 PLN.

 

Inicjatywa Vollgeld

W Szwajcarii jakiś czas temu powstałą inicjatywa nazwana Vollgeld. Jej zwolennicy lobbują za zniesieniem kreacji pieniądza przez banki. Chcą, by banki udzielały pożyczek jednie ze przełom w Szwajcariiśrodków uzyskanych z depozytów. Będzie to równoznaczne z odrzuceniem systemu rezerwy cząstkowej. The Telegraph opublikował artykuł, z którego wynika, że zebrano już 110 tys. podpisów osób popierających wniosek o referendum w tej sprawie. Informację o referendum potwierdzają szwajcarskie źródła rządowe. Będzie to już kolejne powszechne głosowanie w sprawie systemu bankowego. Poprzednio Szwajcarzy zdecydowali w ten sposób o odrzuceniu planu zwiększania rezerw złota. Obecna inicjatywa ma na celu kontrolę podaży pieniądza i przywrócenie pierwotnych uprawnień bankowi centralnemu, co z kolei wiąże się również ze skuteczniejszym regulowaniem wartości franka. Warto przypomnieć, że prezes SNB od dawna twierdzi, że frank jest przewartościowany, a bank centralny nie zawaha się, jeśli dojdzie do konieczności sztucznego obniżenia kursu.

 

Uwolnienie franka jednym z kluczowych wydarzeń roku

W związku z końcem roku czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeń. Jednym z nich z pewnością było uwolnienie kursu franka, co boleśnie odczuli frankowicze, nie tylko w Polsce, ale też w pozostałych krajach naszego regionu. Dotychczas na radykalne działania zdecydowali się Węgrzy, gdzie problem kredytów walutowych we franku szwajcarskim był bardzo poważny. W Polsce tuż po decyzji Szwajcarów o uniezależnieniu franka od euro, kurs franka poszybował powyżej 5 PLN. Obecnie sytuacja jest na tyle stabilna, że nawet rząd PiS zdaje się odwlekać reformę, nazywaną pakietem pomocowym dla frankowiczów, a była ona jednym ze sztandarowych założeń programu wyborczego tej partii. Dzisiejszy kurs sprzedaży franka to 3.9321 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc