Szwajcaria, czy dojdzie do przełomowej decyzji?

2015-12-28

Koniec roku przynosi interesujące informacje ze Szwajcarii. Prasa donosi, że może tam dojść do istotnych zmian w systemie bankowym. Chodzi o ograniczenie kreacji pieniądza przez banki. Zebrano już wymaganą ilość głosów, by mogło dojść do głosowania w tej sprawie. Tymczasem na parze ze złotym frank utrzymuje się poniżej 4 PLN.

 

Inicjatywa Vollgeld

W Szwajcarii jakiś czas temu powstałą inicjatywa nazwana Vollgeld. Jej zwolennicy lobbują za zniesieniem kreacji pieniądza przez banki. Chcą, by banki udzielały pożyczek jednie ze przełom w Szwajcariiśrodków uzyskanych z depozytów. Będzie to równoznaczne z odrzuceniem systemu rezerwy cząstkowej. The Telegraph opublikował artykuł, z którego wynika, że zebrano już 110 tys. podpisów osób popierających wniosek o referendum w tej sprawie. Informację o referendum potwierdzają szwajcarskie źródła rządowe. Będzie to już kolejne powszechne głosowanie w sprawie systemu bankowego. Poprzednio Szwajcarzy zdecydowali w ten sposób o odrzuceniu planu zwiększania rezerw złota. Obecna inicjatywa ma na celu kontrolę podaży pieniądza i przywrócenie pierwotnych uprawnień bankowi centralnemu, co z kolei wiąże się również ze skuteczniejszym regulowaniem wartości franka. Warto przypomnieć, że prezes SNB od dawna twierdzi, że frank jest przewartościowany, a bank centralny nie zawaha się, jeśli dojdzie do konieczności sztucznego obniżenia kursu.

 

Uwolnienie franka jednym z kluczowych wydarzeń roku

W związku z końcem roku czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeń. Jednym z nich z pewnością było uwolnienie kursu franka, co boleśnie odczuli frankowicze, nie tylko w Polsce, ale też w pozostałych krajach naszego regionu. Dotychczas na radykalne działania zdecydowali się Węgrzy, gdzie problem kredytów walutowych we franku szwajcarskim był bardzo poważny. W Polsce tuż po decyzji Szwajcarów o uniezależnieniu franka od euro, kurs franka poszybował powyżej 5 PLN. Obecnie sytuacja jest na tyle stabilna, że nawet rząd PiS zdaje się odwlekać reformę, nazywaną pakietem pomocowym dla frankowiczów, a była ona jednym ze sztandarowych założeń programu wyborczego tej partii. Dzisiejszy kurs sprzedaży franka to 3.9321 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych