Szwajcaria i Wielka Brytania – bez niespodzianek

2015-12-10

Dzień minął bez niespodzianek. Doniesienia ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii były dzisiejszymi wydarzeniami dnia. Zgodnie z przewidywaniami analityków sytuacja pozostała bez zmian. W przypadku Wielkiej Brytanii znamy już kolejne prognozy na najbliższy okres, a Szwajcarów od konieczności podjęcia stanowczych kroków uwolnił EBC.

 

Szwajcarzy odczuli ulgę

Po decyzji EBC, która była zachowawcza i nie spełniła oczekiwań uczestników rynku, Szwajcarzy odczuli ulgę. Sytuacja nie wymagała od nich interwencji w celu sztucznego osłabienia franka. Kurs franka oscyluje wokół 4 zł, po południu było to 4,0055-4.0434 zł. Dzisiejsze posiedzenie było zatem tylko formalnością.

 

SNB nie musi ciąć stóp, frankowicze zawiedzeni

Nie będzie dalszego cięcia stóp procentowych przez SNB. Wielu kredytobiorców walutowych, tzw. frankowiczów, z pewnością jest tą decyzją zawiedzionych, ale zawsze pozostaje szukanie tańszej alternatywy, np. wirtualnych platform wymiany walut, takich jak kantor.pl.

 

Luzowania polityki nie będzie

Co prawda luzowania polityki nie będzie, ale szef SNB po raz kolejny powtórzył komunikat o przewartościowaniu franka i gotowości banku do interwencji. Poznaliśmy także prognozy odnośnie wzrostu gospodarczego i inflacji. Tymczasem w Wielkiej Brytanii oczekiwaliśmy na ruch zgoła odmienny, czyli podniesienie stóp procentowych.

 

W Wielkiej Brytanii także bez zmian

Rynek czeka na podwyżkę stóp w Wielkiej Brytanii i w tej kwestii nic się ostatnio nie zmienia. Bank Anglii o raz kolejny uznał, że zagrożenia zewnętrzne są zbyt istotne, by je bagatelizować. Na razie stopy bez zmian. Popołudniowy kurs funta wynosi 6,0075-6,0475 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych