Jest szansa na tańszego franka

2015-11-23

Nasza waluta w nadchodzącym roku będzie w trudnej sytuacji. Prognozy czołowych banków nie pozostawiają złudzeń. Dolar utrzyma się powyżej 4 PLN, drogi będzie także funt brytyjski. Nieco lepsza sytuacja w przypadku euro oraz, co ważne dla frankowiczów – jeśli chodzi o franka szwajcarskiego.

 

Złoty osłabiony

Złotego osłabiają wydarzenia związane z krajową sceną polityczną. Beata Szydło zapowiedziała już szereg wydatków, które doprowadzą do zwiększenia deficytu budżetowego. Nie jest to dobrze postrzegane na arenie międzynarodowej, jaki przez rodzimych inwestorów. Prognozy przewidują też, że dolar może być droższy od euro. Prognozowane notowania dolara to nawet 22,35 zł, a euro około 4,20 zł.

 

Frank potanieje

Duża część społeczeństwa z uwagą śledzi doniesienia na temat franka. Kurs franka budzi nieustające zainteresowanie przede wszystkim ze względu na kredyty walutowe, ponieważ jeszcze do niedawna był najpopularniejszą walutą, w której udzielano kredytów. Zgodnie z prognozami na 2016 rok, frank ma być tańszy.

 

Złoty umocni się do franka i euro

Złoty może umocnić się względem euro i franka szwajcarskiego. W przypadku tej drugiej waluty ruch będzie wyraźniejszy. Nie świadczy to o większym potencjale złotego w nadchodzącym roku, ale o osłabieniu wspomnianych walut. Thomas Jordan ze szwajcarskiego banku centralnego zapowiedział, że frank będzie nadal osłabiany. Prognozowany kurs to 3,90 zł z dnia dzisiejszego do 3,75 zł w przeciągu 6 miesięcy.

 

Słabszy frank szansą dla złotego

Sztuczne osłabienie franka na szerokim rynku daje szansę złotemu na odrobienie strat do tej waluty. Presja podażowa na złotego będzie jednak cały czas odczuwalna, dlatego prognozy dla franka mówią jedynie o kursie rzędu 3,80- 3,75 na przestrzeni pierwszego półrocza 2016 r.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych