Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Spadki wyhamowały, ale sytuacja złotego pozostaje trudna

2016-10-27

Analitycy twierdzą, że sytuacja złotego jest nieco lepsza, a mianowicie, że spadki wyhamowały. Obrazują taki stan rzeczy analizy techniczne. Jeśli jednak przyjrzeć się kursom walut, trudno oprzeć się wrażeniu, że presja podażowa na naszą walutę pozostaje silna, a złoty codziennie traci.

 

Złoty nadal traci na parach

Jedyne zestawienie, gdzie widać poprawę notowań złotego to para GBP/PLN. Na pozostałych parach złoty traci. Kurs euro osiągnął dziś poziom 4,35 zł, wzrósł także kurs franka i wynosi 4,02 zł. Dolar kosztuje 3,99 zł, a więc na tej parze blisko jesteśmy bariery 4 PLN. Europejskim walutom pomogły doniesienia dotyczące niemieckiego Deutsche Banku, który zanotował w trzecim kwartale aż 278 mln euro zysku, podczas gdy analitycy byli przekonani, że największy kredytodawca poniesie straty. Z pewnością był to istotny impuls dla wzmocnienia euro.

 

Presja na złotego

Presja na złotego w głównej mierze wynika z przekonania, że Amerykanie podniosą stopy procentowe jeszcze przed końcem roku. Rynek wierzy w grudniowy termin. Inwestorzy wolą zatem lokować kapitał za oceanem, co skutkuje odpływem środków z rynków wschodzących, w tym odwrotem od koszyka CEE. Trwa już wyprzedaż polskich obligacji. Jak potoczą się dalsze losy złotego w dużej mierze zależne będzie od odczytów w USA. W piątek będą to szacunki na temat tamtejszego PKB za III kwartał. Analitycy spodziewają się dobrych danych. Obecny kurs dolara wynika z odreagowania na parze EUR.PLN, gdzie euro próbuje odrabiać straty. Nie należy jednak liczyć na korzystny dla złotego obrót spraw, kurs pójdzie w górę.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc