Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Sytuacja w Rosji wpływa na kurs złotego

2014-12-17

Dzisiejszy dzień może przynieść wahania złotego. Niepokojące są doniesienia z Rosji, czekamy też na ogłoszenie wyników posiedzenia FED, a z danych z polskiej gospodarki istotne będą informacje o produkcji przemysłowej w listopadzie. Końcówka roku na rynku złotego uzależniona jest w dużej mierze od danych globalnych.

 

Trzy główne czynniki wpływające na kurs złotego

Dziś inwestorzy skupiają uwagę na trzech głównych czynnikach. Pierwszy z nich to sytuacja na rynku surowców, a co za tym idzie doniesienia z Rosji. Drugim jest decyzja amerykańskiego amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie polityki monetarnej, a trzeci czynnik to nasze dane makro.

 

Doniesienia z Polski najmniej istotne

Dzisiaj kursy walut zareagować mogą na każdy z wymienionych czynników, ale z pewnością dla złotego najmniej istotne są paradoksalnie doniesienia z Polski. Pary ze złotym pod koniec dnia będą na poziomie wyznaczonym przez wpływ wszystkich trzech wymienionych czynników. Poranek rozpoczął się od następujących poziomów: EUR/PLN 4,2151 zł, USD/PLN 3,3758 zł, CHF/PLN 3,5096 zł.

 

Doniesienia z Rosji osłabiły złotego

Wczorajsze doniesienia z Rosji mówią już o panice. Banki i kantory zaopatrują się w tablice z trzycyfrowymi wyświetlaczami. Padają rekordy nie notowane od schyłku lat 90. Inwestorzy wykazując ograniczone zaufanie do rosyjskiej waluty negatywne emocje przenieśli też na złotego. Wczoraj kurs euro wzrósł 4,24 zł, a kurs franka do 3,5275 zł. Najmniej złoty stracił do dolara.

 

Analitycy prognozują umocnienie dolara

Posiedzenie FED zakończy się w opinii analityków dobre prognozy makro oraz przedstawi perspektywę podwyżek stóp procentowych. Krótko mówiąc spodziewane jest umocnienie dolara i pogorszenie nastrojów na giełdach. Złoty także powinien stracić do dolara.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc