Sytuacja sprzyja złotemu

2015-07-14

Złoty dobrze daje sobie radę w nowej sytuacji. Wstępne porozumienie z Grecją przyniosło korzystny układ sił dla walut naszego regionu. Złoty zdołał umocnić się w stosunku do euro i franka, ale nieznacznie traci wobec dolara amerykańskiego. Czekamy dziś na dane NBP, które mogą wesprzeć złotego.

 

Umocnienie złotego

W koszyku CEE jedną z najlepiej radzących sobie walut jest złoty. Nasza waluta wyraźnie zareagowała na doniesienia o porozumieniu z Grecją i mogliśmy wczoraj obserwować dynamiczną zmianę kursu. Złoty umocnił się zwłaszcza do euro oraz franka, niestety lekko stracił do dolara.

 

Ostrożny optymizm

Inwestorzy zwrócili się co prawda w kierunku bardziej ryzykownych aktywów, ale należy pamiętać, że ruchy te są jeszcze ostrożne. Wizja bankructwa Hellady została chwilowo zażegnana, ale do rozwiązania trudnej sytuacji Greków jeszcze daleka droga. Najpierw rząd musi przekonać parlament do wdrożenia reform. Ostateczne ustalenia wciąż jeszcze nie zapadły. Warto skorzystać z obecnego umocnienia złotego wobec franka i zaopatrzyć się w walutę, np. przy pomocy serwisu kantor.pl.

 

Droższy dolar

Dolar podrożał nie tylko w stosunku do złotego, ale także do innych walut. Jest to po prostu wynik sytuacji na szerokim rynku. Inwestorzy zaczynają rozpatrywać kolejne scenariusze i jednym z nich jest podwyżka stóp w USA. Spekulacje na temat terminu zmian stóp procentowych doprowadziły do wzrostu wyceny dolara. W przypadku pary USD/PLN obserwujemy kurs najwyższy od około miesiąca.

 

Dane NBP impulsami dnia

Impulsami dzisiejszego dnia będą, obok nadal istotnej sytuacji Grecji, odczyty NBP odnośnie bilansu płatniczego i podaży pieniądza. Poranne kursy walut: 3,9500 PLN za franka szwajcarskiego, 4,1360 PLN za euro, 3,7608 PLN za dolara amerykańskiego i 5,8200 PLN za funta szterlinga.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych