Świetny dzień dla polskiego złotego

2015-04-27

Polski złoty może zdecydowanie zaliczyć dzisiejszą sesję europejską do udanych. Względem dolara amerykańskiego nasza waluta umacnia się obecnie o około 1,1% podobnie jak względem euro i tym samym pozostaje jedną z najsilniejszych walut na szerokim rynku.

 

Warto zauważyć, że notowania pary EUR PLN ponownie spadły poniżej ważnego poziomu 4,00. Inwestorzy chętnie zajmują długie pozycje na polskim złotym dzięki poprawiającym się perspektywom dla naszej gospodarki, która ostatnio objawia się w zaskakująco dobrych odczytach makroekonomicznych. Również prowadzony przez Europejski Bank Centralny program luzowania ilościowego QE dodając do systemu finansowego kwotę 60 miliardów euro miesięcznie zmusza międzynarodowy kapitał do poszukiwania nowych rynków inwestycji, a przykładowo nasz rynek długu oferuję wyższe stopy zwrotu w porównaniu do krajów strefy euro. 

 

W dniu dzisiejszym zyskują również waluty w dużej mierze skorelowane z notowaniami ropy naftowej, czyli korona norweska i dolar kanadyjski, które obecnie umacniają się odpowiednio o 0,69% i 0,65%. Notowania surowca znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od grudnia 2014, a na tak dobre wiadomości wzrostami odpowiadają również waluty zaliczane do grupy surowcowej. 

 

Na rynkach walutowych panuje dzisiaj niska zmienność, gdyż większość inwestorów czeka z niecierpliwością na środowe posiedzenie FOMC, które może nadać kierunek dolarowi na najbliższe dni i być może tygodnie i w związku z tym nikt nie chce podejmować nadmiernego ryzyka przed środowymi informacjami. 

 

Jeżeli chodzi o publikacje makroekonomiczne to dzisiejszy dzień nie był zbyt atrakcyjny, gdyż poznaliśmy jedynie dwa odczyty, które mogły mieć wpływ na kursy walut. Pierwszy z nich to wskaźnik zamówień w przemyśle wg CBI z Wielkiej Brytanii, który był znacznie gorszy od konsensusu rynkowego (1 pkt vs 4 pkt). Drugi odczyt dotyczył amerykańskiego przemysłu, a dokładniej mierzył aktywność producentów w stanie Teksas zatem był to indeks dla przemysłu Dallas Fed. W tym przypadku również doszło do rozczarowania gdyż odczyt na poziomie -16 pkt. był znacznie gorszy od prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się wyniku -12 punktów. 

 

Inwestorzy na europejskich indeksach giełdowych mogą zdecydowanie zaliczyć dzisiejszy dzień do udanych. DAX odrabia zeszłotygodniowe straty i powraca powyżej poziomu 12 000 punktów. Byki radzą sobie bardzo dobrze również na parkietach południowej Europy, gdyż włoski indeks FTSE MIB zyskuję około 1,30%, portugalski 1,41%, a hiszpański 1,25%. Nasz rodzimy indeks WIG20 dobrze odnajduje się wśród wzrostowej tendencji na europejskich parkietach i urósł o około 1,20%. Strona popytowa dotarła nawet w okolice poziomu 2560, czyli maksimum z 8 września 2014 roku. Wśród blue chipów najbardziej wyróżnia się spółka PKN Orlen zyskując ponad 4%, głównie dzięki dobrym wynikom z ubiegłego tygodnia i ciągłym wzrostem marży rafineryjnej. Od początku roku walory tej spółki wzrosły już o ponad 40%.

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych