Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Stabilny frank, niewiekie ruchy na parach w oczekiwaniu na decyzję RPP

2015-03-03

Dziś na rynku walutowym ruch jest raczej niewielki. Złoty lekko stracił do euro, stabilny jest kurs franka i dolara. Inwestorzy czekają na ruch ze strony Rady polityki Pieniężnej (RPP). Oczekiwana jest obniżka stóp o 25 punktów bazowych, ale dobre dane z odczytów dotyczących gospodarki stawiają takie posunięcie Rady pod znakiem zapytania.

 

Niewielkie ruchy na parach

Na parach walutowych notujemy niewielkie ruchy. Złoty lekko stracił do euro, ale ustabilizował się względem franka szwajcarskiego i dolara. Dzisiejszy kurs franka to 3,8759 PLN. Dolar kosztuje 3,7108 PLN, a euro 4,1571 PLN. Funta szterlinga rynek wycenił na 5,7109 PLN.

 

Stabilny frank cieszy kredytobiorców

Od uwolenia franka minęło już 6 tygodni. W tym czasie obserwowaliśmy próby wywarcia nacisku na rząd, prace nad programami "ratunkowymi" dla frankowiczów i spotkania przedstawicieli banków. Niestety nie przyniosło to większych efektów. Tylko 7 banków działających w Polsce uwzględnia obecnie ujemną stopę LIBOR. Pozytywne decyzje w tym zakresie podjął między innymi PKO BP, mBank, Getin Noble Bank, Raiffeisen Polbank. W tej sytuacji każdy spadek kursu franka jest dla kredytobiorców istotny, a ważnym źródłem taniej waluty wciąż pozostają kantory internetowe, np. serwis kantor.pl.

 

Euro mocniejsze

W tym tygodniu rynek czeka na decyzję Rady, w tym czasie skupiając się głównie na impulsach płynących z szerokiego rynku. Para EUR / PLN odzwierciedla ruchy na EUR / USD. Euro umocniło się na szerokim rynku, zwyżka jest więc widoczna na krajowym rynku walutowym.

 

Większe zmiany dopiero po posiedzeniu RPP

Ruchy na rynku są dziś ograniczone, a większy ruch zacznie się prawdopodobnie dopiero po ogłoszeniu decyzji RPP w sprawie stóp procentowych.  Jednak nie należy spodziewać się dużych zmian kursów, ponieważ rynek zdyskontował takie posunięcie i ostanie ruchy były wyraźnym przygotowaniem do wyników posiedzenia. Tylko zaskakująca decyzja, albo większa obniżka spowodować może większe zmiany na parach.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc