Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Stabilność złotego z Grecją w tle

2015-02-24

Inwestorzy niezbyt przychylnym okiem ocenili wstępne porozumienie Greków z wierzycielami. To wydarzenie rzutuje na kolejne działania w obszarze rynku walutowego. Efektem tych nastrojów był wczorajszy spadek złotego, który to trend może się utrzymać i dziś mimo względnej stabilizacji. Wczoraj Grecja miała przedstawić plan swoich reform naprawczych, tymczasem nie przedstawiła żadnego planu. Inwestorzy są podejrzliwi i obawiają się powrotu problemów greckich w przyszłej perspektywie roku.

 

Posiedzenie RPP

To nie jedyne zmartwienie inwestorów, bowiem w Polsce niebawem odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. 3-4 marca można spodziewać się decyzji o obniżce stóp procentowych. Aktualnie rynek złotego jak też długi nie wykazuje tendencji ani przygotowań do decyzji o obniżeniu stóp.

 

Uwaga skupiona na kwestii Grecji

Dzisiejsza sesja odczuwa niedosyt publikacji krajowych w zakresie makroekonomii, planowane są jedynie raporty GUS w sprawie bezrobocia w styczniu (11,9%) oraz Narodowego Banku Polskiego z zakresu sytuacji finansowej gospodarstwa domowych za trzeci kwartał 2014 roku. Stąd koncentracja uwagi inwestorów skupić się może dalej na kwestii Grecji oraz planowanym wystąpieniu Janet Yallen, szefowej FED przez Senatem USA. Wystąpienie to zapewni wskazówki co do polityki podwyżek stóp procentowych w USA, na co bez wątpienia czekają inwestorzy.

 

Wczorajsza sesja dała pewien sygnał w stosunku do złotego, którego umocnienie dostrzeżono na przestrzeni ostatnich tygodni. Możliwa korekta w dół widoczna jest przy analizie stosunku euro do złotego, sugeruje się iż istnieje możliwość podbicia kwotowań do 4,20 PLN za euro. Natomiast trend spadkowy złotego wciąż odnotowuje się w parze franka szwajcarskiego do złotego, co ma niewątpliwy związek z tendencją wzrostową pary EUR/CHF.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc