Stabilna sytuacja na parze euro/dolar

2015-08-04

EUR/USD nie ulega jakimś dramatycznym ruchom. Notowany jest kurs 1,0970-80, co oznacza, że rynek nadal nie zdecydował się, w którą stronę przeć.


Wystarczy jednak, że piątkowe payrollsy będą niezłe, by potwierdził się ogólny trend spadkowy, biegnący od 18 czerwca, bo rynek zinterpretowałby to jako sygnał dla Fed do podwyżki stóp już we wrześniu, na posiedzeniu FOMC. Jeśli zaś dane będą słabe, to rynek uzna, że podwyżkę przeniesie się na grudzień, tym niemniej to być może nie wystarczy do jakiegoś długotrwałego, całkowitego umocnienia euro (np. w kierunku 1,14). Ostatecznie przecież i tak zmierzamy – jak się wydaje – ku wyższym stopom w Stanach, choć dzieje się to powoli. 

Co z zamówieniami w USA za czerwiec? Słychać niewiele. Oto bowiem okazało się, że poznaliśmy dziś jedynie odczyt dotyczący zamówień w przemyśle. Owszem, dynamika +1,8 proc. m/m przebiła prognozę na poziomie +1,4 proc., ale to ostatecznie tylko jeden odczyt, w szczególności nie było wiadomości o zamówieniach na dobra trwałego użytku. 

 

Na złotym
 

Zaogniła się dziś sytuacja na EUR/PLN. Wykres dochodził do górnego ograniczenia strefy oporu 4,15 – 4,1550, o której pisaliśmy już wiele razy. Mało tego, nawet ponad nią wykraczał. Obecnie jednak notujemy wartości rzędu 4,1535-45, co może oznaczać, że jednak stronie grającej na zwyżkę euro brakuje siły. Co więcej, układ techniczny może przywodzić na myśl formację chorągiewki, która powinna stanowić potwierdzenie tendencji spadkowej, tzn. powinno nastąpić wyjście dołem. Nie przesądzamy jednak tego jeszcze – tym niemniej bardzo możliwe, że jutro, np. po PMI dla usług Niemiec i Strefy Euro, sytuacja się wyklaruje. 

Minima przy 3,7740 mogą być uznane za lokalny opór na USD/PLN, lokalne wsparcie to ok. 3,7930-40. Teraz wykres znajduje się w połowie drogi między tymi skrajnościami. Jeśli EUR/USD nie pójdzie w górę, to złoty powinien się raczej lekko osłabiać.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych