Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Stabilizacja złotego, niewielki ruch na rynku

2014-12-23

Dzisiejszy poranek przyniósł dalszą stabilizację naszej waluty oraz zaskoczenie w postaci wahania euro w odniesieniu do dolara. Po 5 rano euro było blisko wczorajszych notowań, czyli 1,2220-12230. Złotego rynek wycenił następująco - 4,2600 PLN za euro, 3,4848 PLN za dolara amerykańskiego. Spadła rentowność papierów długoterminowych i wynosi obecnie 2,524 procent.

 

Stabilizacja utrzymana

Do godziny 10. stabilizacja utrzymywała się blisko wczorajszych notowań. Kurs franka, który najczęściej śledzą polscy kredytobiorcy utrzymywał się na poziomie 3,5395 PLN. Stabilizacja w zakresie kilkunastomiesięcznych minimów wynika zapewne z małego ruchu. Płynność na rynku i aktywność inwestorów są niewielkie, okres przedświąteczny nie sprzyja większym zmianom i ruchom na kwotowaniach.

 

Sytuacja na rynku rubla wpływa na złotego

Rynek złotego nie zaskoczy nas przed świętami dużymi zmianami, ale interesująca jest za to sytuacja na rynku długo, zanotowano umocnienie o 10 punktów bazowych. Na utrzymanie stabilizacji ma wpływ odreagowanie wyceny na rynku rubla. Zahamowało to podaż, a tym samym ustabilizowało kursy walut z naszego koszyka, np. złotego i forinta.

 

Interesująca końcówka roku

Chociaż przed świętami nie ma interesujących wydarzeń makro, oprócz dzisiejszych odczytów ze Stanów, to końcówka roku zapowiada się interesująco. Trzy ostatnie sesje stwarzają szansę na odreagowanie przeceny złotego. Przyczyniać się do tego będą: stabilny rubel oraz wybory w Grecji. Te ostatnie są obecnie poważnym czynnikiem ryzyka jeśli chodzi o szeroki rynek i agresywne aktywa.

 

Dane z Polski mniej istotne

Podczas kilku ostatnich sesji dobitnie przekonaliśmy się, że złoty jest wrażliwszy na dane płynące z zewnątrz, a krajowe odczyty wpływają na wycenę jedynie w ograniczonym zakresie, przy odpowiednim układzie na szerszym rynku. Dzisiaj spodziewamy się danych o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia. Mogą one przyczynić się do dalszych spekulacji w sprawie stóp procentowych, bo poruszyć rynku raczej nie będą w stanie.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc