Stabilizacja w oczekiwaniu na decyzję RPP

2015-05-06

Złoty jest na stabilnej pozycji, inwestorzy oczekują na decyzję RPP, choć według większości analityków nie należy spodziewać się zmiany stóp procentowych. Dzisiejsze kwotowania złotego różnią się tylko nieznacznie od wczorajszego poziomu zamknięcia. Euro oscyluje wokół 4,02 zł, a dolar nieznacznie osłabł.

 

Złoty na stabilnym poziomie

Kursy najważniejszych walut powiązanych ze złotym na parach są dziś stabilne, na poziomie zbliżonym do wczorajszego. Kurs euro nadal oscyluje wokół 4,02 zł. Kurs dolara wynosi 3,62 zł, a kurs funta 4,48zł. Kurs franka wg NBP to 3,86 ale o godzinie 10.00 rynek walutowy (FOREX - foreign exchange) wycenił szwajcarską walutę na 3,91 zł i zmienność osiągnęła +0,53%.

 

Słabnie dolar

Na szerokim rynku osłabł dolar i choć na rynku walutowym kwotowania złotego nie zmieniły się znacząco, to w przypadku pary USD/PLN widać wyraźne spadek wyceny amerykańskiej waluty. Dolar stracił na fali doniesień marko. Publikacje wypadły słabo, zwłaszcza dane o bilansie handlowym. Dolar w ostatnich dniach zaliczył cykl zmiennych kwotowań.

 

Grecja i FED skupiają uwagę rynku

Choć wziąć można zaobserwować dobre nastroje wokół koszyka CEE, zwłaszcza jeśli chodzi o forinta i naszego złotego, to w centrum zainteresowania rynku pozostaje kryzys Grecki oraz oczekiwania wobec FED odnośnie podwyżki stóp procentowych w USA. Wczoraj obserwowaliśmy zależności zachodzące na rynku, rosła rentowność papierów dłużnych USA i Niemiec, a polskie papiery dłużne podlegały przecenie.

 

Dobre prognozy dla Polski

Komisja Europejska podwyższyła prognozy gospodarcze dla naszego kraju, dane dotyczące przyszłej inflacji także są pozytywne. Złoty tymczasem wyhamował trend wzrostowy, co oznacza, że RPP prawdopodobnie nie zainterweniuje nawet słownie. Wypowiedź przedstawicieli Rady po posiedzeniu powinna więc być neutralna. Pierwsze podwyżki stóp w nowym cyklu spodziewane są dopiero w 2016 roku.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych