Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Spadł kurs euro, frank nadal drogi

2015-01-23

Złoty umacnia się wobec euro już od wczorajszego popołudnia, dziś zanotowano jednak wyraźny wzrost złotego i kurs jest najkorzystniejszy od początku roku. Złotemu pomogła decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Niestety dolar i frank szwajcarski nadal wyceniane są przez rynek wysoko. Rentowność obligacji długoterminowych spadła.

 

Wyraźny wzrost złotego wobec euro

Tydzień dla złotego kończy się wzrostem wobec euro. Notowania są najkorzystniejsze od początku roku. Dziś rano euro kosztowało 4,2475 PLN. Niestety nadal wysoki pozostaje kurs dolara – 3,7496 PLN i co martwi kredytobiorców, kurs franka szwajcarskiego 4,3003 PLN. Wzrost złotego wobec euro jest konsekwencją decyzji EBC.

 

EBC zdecydował, rusza program QE

Najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia naszego rynku była wczorajsza decyzja  EBC, co prawda analitycy i inwestorzy byli przygotowani na uruchomienie skupu aktywów, ale pod znakiem zapytania stała wielkość programu QE, tzn. wartość aktywów. EBC ustalił, że będzie to 60 mld euro w skali miesiąca. Dodruk euro spowodował spadek jego wartości, złoty w relacji do euro zyskał, notowania są najlepsze od początku roku.

 

Niestety nastąpiła zwyżka na parze CHF/PLN

Nie mamy dobrych wiadomości dla frankowiczów, spadek EUR/CHF doprowadził do zmian na parze CHF/PLN, niestety w tym przypadku nie jest to korzystne dla kredytobiorców. Kurs franka znacząco wzrósł. W dłuższej perspektywie złoty na programie QE także skorzysta. Ożywienie w strefie euro powinno przynieść pozytywne efekty gospodarcze, ale też większe zainteresowanie inwestorów złotym, rynkiem długu i aktywów.

 

Kurs franka rośnie

Sytuacja na rynku franka nadal jest niepokojąca, w ciągu ostatnich 20 minut kurs wzrósł aż o 0,55%, osiągając wartość 4,3194. W tej sytuacji korzystną opcją, w przypadku konieczności zakupu franka, jest skorzystanie z opcji wymiany walut on-line, jaką oferuje kantor internetowy, bądź jeśli to możliwe, wstrzymanie się z operacją do czasu spadku notowań.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc