src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Spadki na światowych giełdach

2016-01-26

Nie udaje się utrzymać optymistycznych nastrojów z końca ubiegłego tygodnia, które rozpoczęły się od konferencji prasowej prezesa EBC, zapowiadającej dalszą możliwość luzowania polityki pieniężnej w strefie euro. Giełdy odbiły, optymizm powrócił na rynki i wydawało się, że tydzień w którym obecnie się znajdujemy może być swoistą kontynuacją ruchu zapoczątkowanego na koniec zeszłego tygodnia.

 

 

Tak się jednak nie stało i wtorek rozpoczyna się od spadków na głównych giełdach na świecie, które podążają za kierunkiem wyznaczonym przez amerykańskich inwestorów w trakcie wczorajszej sesji i przede wszystkim za ponownymi spadkami cen ropy naftowej. spadekNotowania tego surowca w ubiegłym tygodniu zaliczyły największy dwudniowy wzrost od siedmiu lat, jednak teraz ponownie spadają w okolice 30 dolarów za baryłkę ropy naftowej. Kolejne spadki ceny tego surowca doprowadziły do wzrostu awersji do ryzyka w skali globalnej, co objawiło się w czerwonym kolorze, który zdominował sesję azjatycką. Indeks Shanghai Composite zakończył notowania z wynikiem -6,42%, Hang Seng stracił 2,48%, a japoński Nikkei 2,35%. Gorsze nastroje przeniosły się do Europy, w której sesja także rozpoczyna się od przewagi strony sprzedającej. Niemiecki DAX i francuski CAC40 tracą już ponad 1,5%, strata brytyjskiego FTSE 100 to 1,44%, natomiast nasz rodzimy indeks WIG20 spada o blisko 1%, jednak cały czas utrzymuje się powyżej poziomu 1 700 punktów.

 

Na rynku walutowym zmienność w pierwszych godzinach handlu pozostaje niska, a zmiany notowań głównych par walutowych poruszają się w ograniczonym zakresie. Jedynie funt brytyjski wyłamuje się z porannego spokoju i para walutowa GBP USD traci już 0,4%. funtDzisiaj o godzinie 11:45 rozpocznie się wystąpienie prezesa Banku Anglii, w którym mogą znaleźć się wskazówki dotyczące dalszych losów polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii i przede wszystkim dotyczące terminu ewentualnej pierwszej podwyżki. W koszyku walut G10 najsilniejszy pozostaje japoński jen, który w okresach wzrostu awersji do ryzyka znajduje kupujących i tak samo jest dzisiaj – USDJPY spada dzisiaj o 2,5%. W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym warto jeszcze zwrócić uwagę na publikację wskaźnika S&P/Case-Shiller, który przedstawia zmiany cen nieruchomości w 20 największych amerykańskich metropoliach. Oprócz tego poznamy cotygodniową informację agencji API dotyczącą zmiany zapasów ropy naftowej, a także wyniki finansowe takich spółek z amerykańskiej giełdy jak Apple czy Johnson & Johnson.

 

 

Autor:

Robert Pietrzak Młodszy Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych