Sondaż pomógł funtowi

2016-05-18

Niemalże równo za miesiąc odbędzie się referendum w Wielkiej Brytanii, od niego zależy dalszy kształt Unii. Dziś poznaliśmy wyniki kolejnego badania sondażowego w tej sprawie. Przewagę zyskali przeciwnicy Brexitu. Funt odetchnął. Inwestorzy ponownie zwrócili się w stronę brytyjskiej waluty, co widoczne jest w zestawieniu na parach.

 

Funt zyskuje

Funt odetchnął. Za nami kolejny sondaż w sprawie czerwcowego referendum. Zwolenników pozostania w strukturach Unii jest tym razem tyle samo co poczas ankiety styczniowej, czyli 55 proc. Przeciwników natomiast przybyło o 1 proc. a zmniejszyła się liczba niezdecydowanych, z 9 do 8 proc. Kurs funta zareagował wyraźnie zwyżkując i wynosi już 5,74 zł. Brytyjska waluta odrabia straty. Osób niezdecydowanych jest coraz mniej, szkoda tylko, że zwiększyła się liczba przeciwników pozostania w Unii. Mimo wszystko sondaż okazał się dla funta pozytywnym impulsem.

 

Brexit nie groźny?

Czy sytuacja jest już stabilna? Tak naprawdę trudno powiedzieć. Opracowano szereg danych statystycznych, które dowodzą, że wahania nastrojów są poważnym czynnikiem ryzyka. Nie można zatem wyrokować, że funt pozostanie silny do samego referendum, które przypomnijmy będzie mieć miejsce 23 czerwca. Kurs może jeszcze ulegać wahaniom. Agencja Reuters przygotowała interesujące zestawienie wyników dotychczasowych sondaży, przygotowanych przez sześć niezależnych agencji badawczych. Okazało się, że przeciwnicy Brexitu mają przeciętnie aż 8 pkt przewagi, co oznacza, że błąd statystyczny praktycznie pozostanie bez wpływu na wynik referendum.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych