Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

SNB o franku - nic nowego

2016-01-11

Frank, tak jak euro, podrożał na początku roku i kolejny dzień utrzymuje się powyżej 4 PLN. Za nami weekendowe wystąpienie prezesa SNB. W wywiadzie telewizyjnym dla SFR, cytowanym przez agencję Reutersa, Jordan kolejny raz stwierdził, że frank jest przewartościowany.

 

Frank jest przewartościowany

Thomas Jordan w wywiadzie telewizyjnym kolejny raz podkreślił, że frank szwajcarski jest przewartościowany.". Dodał też -"jesteśmy gotowi, by interweniować na rynku walutowym". kurs frankaSłowa o gotowości do interwencji słyszeliśmy już nie raz, zatem czy warto traktować je poważnie? Niedługo minie rok od uwolnienia kursu franka. Przez ten czas frank znacznie podrożał, były nawet okresy, że o 40 proc. w stosunku do jego wartości z dnia uwolnienia kursu. Interwencja zapowiadana jest od dawna,  ale nawet straty wartości szwajcarskich rezerw walutowych, rzędu 23 mld. nie skłoniły Szwajcarów do interwencji. Gdyby do niej doszło  i spadłby kurs franka, najbardziej ucieszą się z pewnością nie Szwajcarzy, a rzesze kredytobiorców walutowych.

 

Szwajcarzy cieszą się z kursu USD/CHF

Nie było to jednak ostanie wystąpienie w mediach prezesa SNB podczas minionego weekendu. Udzielił on też wywiadu telewizyjnego, gdzie z kolei podkreślał, że "amerykański dolar z frankiem jest blisko parytetu", uznając to za dobry sygnał. Na parze CHF/PLN złoty dotychczas reagował tak samo jak na parze z euro. Szwajcarzy spróbują zatem bronić kursu EUR/CHF co najmniej na poziomie 1,070, by uniknąć niekontrolowanego wzrostu wartości franka do naszego złotego. Dzisiejszy kurs utrzymywał się na poziomie 4.0073 – 4,0363 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc