SNB o franku - nic nowego

2016-01-11

Frank, tak jak euro, podrożał na początku roku i kolejny dzień utrzymuje się powyżej 4 PLN. Za nami weekendowe wystąpienie prezesa SNB. W wywiadzie telewizyjnym dla SFR, cytowanym przez agencję Reutersa, Jordan kolejny raz stwierdził, że frank jest przewartościowany.

 

Frank jest przewartościowany

Thomas Jordan w wywiadzie telewizyjnym kolejny raz podkreślił, że frank szwajcarski jest przewartościowany.". Dodał też -"jesteśmy gotowi, by interweniować na rynku walutowym". kurs frankaSłowa o gotowości do interwencji słyszeliśmy już nie raz, zatem czy warto traktować je poważnie? Niedługo minie rok od uwolnienia kursu franka. Przez ten czas frank znacznie podrożał, były nawet okresy, że o 40 proc. w stosunku do jego wartości z dnia uwolnienia kursu. Interwencja zapowiadana jest od dawna,  ale nawet straty wartości szwajcarskich rezerw walutowych, rzędu 23 mld. nie skłoniły Szwajcarów do interwencji. Gdyby do niej doszło  i spadłby kurs franka, najbardziej ucieszą się z pewnością nie Szwajcarzy, a rzesze kredytobiorców walutowych.

 

Szwajcarzy cieszą się z kursu USD/CHF

Nie było to jednak ostanie wystąpienie w mediach prezesa SNB podczas minionego weekendu. Udzielił on też wywiadu telewizyjnego, gdzie z kolei podkreślał, że "amerykański dolar z frankiem jest blisko parytetu", uznając to za dobry sygnał. Na parze CHF/PLN złoty dotychczas reagował tak samo jak na parze z euro. Szwajcarzy spróbują zatem bronić kursu EUR/CHF co najmniej na poziomie 1,070, by uniknąć niekontrolowanego wzrostu wartości franka do naszego złotego. Dzisiejszy kurs utrzymywał się na poziomie 4.0073 – 4,0363 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych