Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

SNB interweniował, cena franka spadła

2016-06-24

Gorący dzień na rynku wlautowym. Brytyjczycy zagłosowali za Brexitem, co wywołało szok na rynku walutowym. Efektem była gwałtowna ucieczka kapitału od ryzyka. Złoty znalazł się w kryzysowej sytuacji. Inwestorzy szukali 'bezpiecznej przystani'. Wybór padł oczywiście na franka, jego kurs osiągnął poziom 4,22 zł, ale SNB interweniował i obecnie kurs jest niższy.

 

Zyskał dolar i frank

Jak zwykle w dobie kryzysu zyskuje frank szwajcarski. Kapitał ucieka także za ocean, wzmacniając dolara, który w szczytowym momencie kosztował 4,12 zł. W ciągu kilku godzin frank podrożał ponad 20 groszy. W nocy notowania franka oscylowały wokół 3,96 zł a już o godz. 7:00 rano osiągnęły poziom 4,20 zł. Inwestorzy wyprzedając złotego skazali naszą walutę na duże spadki. Wzmożone zainteresowanie frankiem wzbudziło natomiast niepokój SNB. Szwajcarzy podjęli pierwsze zdecydowane kroki, by wpłynąć na kurs franka na szerokim rynku.

 

SNB interweniował

Kurs franka gwałtownie poszybował w górę, osiągając już w godzinach porannych poziom 4,22 zł. Analitycy prognozowali kurs rzędu 4,60 zł, który miałby być osiągnięty w bankach w poniedziałek. Sytuację chwilowo uratował SNB. Szwajcarzy zdecydowali się na interwencję na rynku walutowym. Wypuścili na rynek dużą ilość swojej waluty. Sprzedaż franków pozwoliła na obniżenie kursu. Zadziałało prawo zwiększonej podaży. Banki centralne innych krajów także gotowe są do interwencji. Wieczorny kurs franka wynosi 4,17 zł. Jutro spodziewać się należy kolejnych wahań.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc