src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Osłabienie kursu dolara

2015-05-12

Wtorek przynosi osłabienie dolara oraz dalszą wyprzedaż na europejskim rynku obligacji. Indeks dolara zniżkuje o godzinie 15:24 o -0,49%, a notowania głównej pary walutowej pną się w górę o +0,71% do poziomu 1,1235. Notowania wspólnej waluty są wspierane m.in. przez trwający od 20 kwietnia wzrost rentowności europejskich obligacji. Ruch ten przyspieszył zdecydowanie od 28 kwietnia i trwa do teraz.


W efekcie rentowności niemieckich 10-latek wzrosły z 0,078% do obecnych 0,671%, znajdują się na najwyższym poziomie od grudnia ubiegłego roku. Niemniej jednak inne miary dla rynkowych stóp procentowych pozostają niezmienne. Krótkoterminowe kontrakty FRA dla EUR wciąż są na bardzo niskich poziomach, nie wspominając już o nadal spadających stawkach oprocentowania na podstawie Liboru.

Z rynkowego punktu widzenia warto wspomnieć, że fundusze hedgingowe, które inwestoują w kontrakty walutowe na giełdzie CME już od końca marca zaczęły redukować pozycje krótkie ze 190 tys. do 150 tys., a pozycje długie zaczęły przybywać na przestrzeni ostatniego miesiąca i wzrosły z 15 tys. do 35 tys. Na rynku złotego z kolei obserwujemy trwającą nadal wyprzedaż naszej waluty. PLN traci aktualnie -0,71% względem euro, docierając do poziomu 4,11 (najwyższej od drugiej połowy marca). Tymczasem kurs CHF  zbliża się do szczytu z 7 maja przy 3,95. Natomiast za funta należy zapłacić 5,72 złotego (-0,39%), a nasza waluta zyskuje nieznacznie jedynie względem kursu dolara (+0,10%), co głównie zawdzięczać można dobre formie na parze EUR USD.

Z punktu widzenia kalendarza makroekonomicznego, jutro czeka nas jeden z ciekawszych dni. Szereg istotnych publikacji rozpoczną dane z Chin na temat produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Następnie poznamy jak kształtował się produkt krajowy brutto u naszego zachodniego sąsiada oraz na jakim poziomie jest inflacja konsumencka w Niemczech. Odczyt poziomu cen poznamy także dla Francji, Hiszpanii i Włoch. Z kolei odczyt PKB i produkcji przemysłowej będzie również dotyczyć strefy euro.  Jeśli chodzi o banki centralne, to jutro swój kwartalny raport o inflacji przedstawi Banki Anglii, natomiast Europejski Bank Centralny opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia. Publikacje zakończą dane z USA dotyczące wyników sprzedaży detalicznej, cen importu oraz eksportu, a także tygodniowej zmiany zapasów paliw.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych