Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Słabszy złoty, euro może dojść do 4,20 zł

2015-02-18

Euro zdaje się ignorować brak porozumienia w sprawie programu naprawczego dla Grecji i jest mocne. Z pewnością pozytywny efekt wywołała publikacja danych z Niemiec i strefy euro, czyli indeks ZEW. Indeks jest blisko szczytów z 2013 i 2014 r. Kurs euro ma szansę osiągnąć nawet 4,20 zł, choć wczoraj po południu nastroje były gorsze.

 

Czym jest indeks ZEW

Indeks ZEW jest publikacją dotyczącą nastrojów analityków i ekonomistów. Można powiedzieć, że jest to odczyt oczekiwań wobec gospodarki. Okazało się, że zanotowano wyraźny wzrost, co przekłada się na wysoki kurs euro, jednakże wspólnej walucie szkodzą dwa poważne czynniki. Kolejne doniesienia o konflikcie na Ukrainie, mimo wypracowanego porozumienia, oraz sytuacja w Grecji o czym napisaliśmy wczoraj.

 

Program QE motorem nie tylko dla strefy euro

Informacje o uruchomieniu programu skupu obligacji pozytywnie wpłynęły na euro, ale też na złotego, kraje strefy euro, zwłaszcza Niemcy, to poważni partnerzy handlowi Polski. Złoty powiązany na parach między innymi z ero, będzie teraz reagował także na impulsy negatywne, chociażby na kryzys grecki. Mamy już pierwsze sygnał, że banki greckie potrzebują więcej środków, bo zagrożona jest ich płynność.

 

EBC reaguje

EBC prawdopodobnie zgodzi się na dalsze rozszerzenie puli środków dla Grecji. Spotkanie Rady Zarządzającej EBC odbędzie się dzisiaj. Inne ważne impulsy mogące wpłynąć na kondycję eurodolara, a co za ty idzie także na naszego złotego, to odczyty z USA o produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Poznamy też odczyty z Polski, dotyczące tych samych danych. Z Wielkiej Brytanii napłyną natomiast dane o bezrobociu

 

Dzisiejsze notowania

Kurs euro ma szanse osiągnąć poziom nawet 4,20 zł, na razie oscyluje wokół poziomu 4,19 zł. Złoty chwilowo słabnie.  Kurs dolara amerykańskiego wynosi 3,68 zł, a kurs funta brytyjskiego 5,65 zł. Słabnący złoty martwi zwłaszcza frankowiczów. W sytuacjach kryzysowych emerging markets nie są dobrze postrzegane, ucieczka od ryzyka osłabia złotego. Na razie kurs franka utrzymuje się poniżej 4 zł, obecnie wynosi około 4,94 zł.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc