Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Słabszy funt, giełdy niżej, ale paniki nie widać.

2016-06-27

Poniedziałek na rynkach przebiega względnie spokojnie, jednak obserwowane jest dalsze osłabienie funta brytyjskiego. Choć skala obniżek nie była już tak duża, jak w nocy z czwartku na piątek, to jednak w dalszym ciągu jest znacząca. Funt w stosunku do japońskiego jena tracił -3,2% natomiast w stosunku do dolara amerykańskiego -2,64%. Europejskie indeksy giełdowe notowały spadki w okolicach 1%, z kolei brytyjski indeks FTSE 100 tracił minimalnie więcej, gdyż -1,04%.

 

 

Lekko uspokajającym dla rynków było dzisiejsze wystąpienie kanclerza skarbu Wielkiej Brytanii – George’a Osbourne’a, który przełamał w końcu po referendalną ciszę. W swoim wystąpieniu powiedział, że w dalszym ciągu muszą być wprowadzane dostosowania w brytyjskiej gospodarce, jednak konkretne działania nie będą wprowadzane przed wyborem nowego premiera. Osbourne spytany o proces wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej powiedział: "tylko Wlk. Brytania może uruchomić artykuł 50 (Traktatu Lizbońskiego) i w mojej ocenie, powinniśmy to zrobić mając pewność co do kształtu nowych umów i postanowień z naszymi europejskimi sąsiadami. W między czasie podczas negocjacji nie będzie na razie żadnych zmian w prawach ludzi do podróżowania, pracowania oraz sposobu handlu dobrami i usługami oraz regulacji dotyczących naszej gospodarki i systemu finansowego".

 

Tymczasem od dziś do 29 czerwca w mieście Sintra w Portugalii odbywa się coroczna konferencja banków centralnych organizowana przez EBC zatytułowana: "Przyszłość międzynarodowej architektury monetarno-finansowej". W czasie tych dni przeprowadzane będą rozmowy dotyczące bieżącej sytuacji na rynkach z perspektywy banków centralnych. Zaproszonych jest 150 bankierów centralnych, dziennikarzy finansowych, pracowników akademickich oraz specjalistów z zakresu rynków finansowych. Wśród zaproszonych gości są Janet Yellen, Mario Draghi oraz Mark Carney, którzy również udzielą swojego głosu w debacie i dyskusjach.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc