Słabsze euro, ale na parze z PLN bez zmian

2016-01-21

Rano obserwowaliśmy próbę ustabilizowanie dosyć niepewnych notowań naszej waluty. Złoty wczoraj dużo stracił, dziś dzień przebiegał spokojniej. Krajowe odczyty makro okazały się dobre, ale rynek skupiony był przede wszystkim na wystąpieniu Draghiego. Po południu na rynku walutowym bez większych zmian.

 

Złoty jest słaby

Za nami poranna próba stabilizacji. Dziś co prawda wahania kursów nie były duże, ale kursy walut nadal pozostają wysokie, a złoty postrzegany jest nienajlepiej. Rano trzeba było walutazapłacić: 4,4869 zł za euro, 4,1038 zł za franka szwajcarskiego, 4,1166 zł za dolara amerykańskiego i 5,8408 PLN za funta szterlinga; a wieczorem było to: 4.5045 zł za euro, 4.1188 zł za franka szwajcarskiego, 4.1432 zł za dolara i 5.8974 zł za funta szterlinga. Presja podażowa na złotego cały czas rośnie, mimo pozytywnych odczytów makro z kraju. Dominują jednak impulsy z szerokiego rynku.

 

Sytuacja na szerokim rynku

Na złotym wciąż odczuwalna jest wyraźna presja podażowa, co oznacza spadek zainteresowania naszą walutą i wzrost kursów walut powiązanych na parach. Nie sprzyja nam sytuacja na szerokim rynku. Ewidentnie obserwujemy odwrót od ryzyka. Spadające ceny surowców, głównie ropy, skłaniają inwestorów do pozbywania się bardziej ryzykowanych aktywów, w tym złotego. Wydarzeniem dzisiejszego dnia było wystąpienie Draghiego. Z jego wypowiedzi wynika, że stopy pozostaną bez zmian, bądź być może nawet spadną. Zwrócił uwagę na rosnące czynniki ryzyka. Nie trudno tu dopatrzyć się analogii z niedawną wypowiedzią prezesa BOE. Wartość euro nie powinna rosnąć po takim tonie wystąpienia, choć na parze ze złotym bariera 4,50 została pokonana. Wieczorny kurs euro zdaje się zatem potwierdzać słabość naszej waluty.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych