Słabość dolara amerykańskiego do złotówki

2015-04-14

Słabość dolara amerykańskiego w drugiej połowie dnia wykorzystał polski złoty, który obecnie umacnia się o około 0,9% dochodząc do poziomu 3,7564. Warto pamiętać o jutrzejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, na którym zapadnie decyzji dotycząca stóp procentowych. W tym wypadku konsensus rynkowy nie przewiduje zmian i na pierwszym posiedzeniu po ostatniej obniżce, stopa procentowa ma zostać utrzymana na poziomie 1,50%.

 

Dzisiejszy dzień na rynkach był zdecydowanie ciekawy pod względem odczytów makroekonomicznych z najważniejszych gospodarek. Dla strefy euro istotne były dane dotyczące inflacji CPI w dwóch południowych krajach, Hiszpanii i Włoszech które od ostatnich miesięcy ubiegłego roku borykają się z problemem deflacyjnym.

 

Odczyty były zgodne z oczekiwaniami rynkowymi i zarówno w Hiszpanii, jak i we Włoszech dynamika CPI w ujęciu rocznym spadła odpowiednio o 0,7% i 0,1%. W międzyczasie poznaliśmy publikację tego samego wskaźnika, tym razem dla Szwecji. W tym przypadku odczyt był delikatnie niższy niż przewidywał konsensus (0,1% vs 0,2%) co spowodowało chwilową wyprzedaż korony szwedzkiej, jednak w ciągu następnych kilku godzin notowania USD SEK powróciły do poziomów sprzed publikacji. 

 

Później przyszła kolej na inflację CPI z Wielkiej Brytanii. Przypomnijmy, że odnotowana w dniu 24.03.2015 roku dynamika równa 0% była rekordowo niskim odczytem dla brytyjskiej gospodarki mimo, że ekonomiści nie przywidywali aż tak dużego osłabienia popytu konsumenckiego. Dzisiejszy konsensus nie zakładał żadnych zmian w dynamice inflacji CPI w porównaniu do poprzedniego miesiąca i pozostawił swoje oczekiwania na poziomie 0%. Tym razem odczyt był taki sam jak prognozy, jednak funt negatywnie zareagował na te dane, bo wszelkie przewidywania dotyczące podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii na fali słabych wyników inflacji oddalają się w czasie. 

 

W drugiej połowie dnia uwaga wszystkich inwestorów na świecie była zwrócona na dane o sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych, które jak się później okazało miały istotny wpływ na notowania dolara na szerokim rynku. Dynamika sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym była niższa niż zakładał konsensus rynkowy (0,9% vs 1,1%), a na gorsze dane inwestorzy odpowiedzieli znaczną wyprzedażą dolara amerykańskiego. Silna reakcja rynku mogła mieć związek z oczekiwaniami co do podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy bacznie obserwują każde słabsze dane z największej gospodarki świata, bo przedstawiciele FED-u wielokrotnie zwracali uwagę na zależność podwyżek stóp procentowych od polepszających się danych gospodarczych. 

 

Wśród indeksów giełdowych w Europie najsilniejsze są kraje zaliczane do rynków wschodzących. Słowacki SAX i rumuński BET odnotowują wzrosty w okolicach 1%, tuż za nimi znajduje się turecki indeks XU100, który rośnie około 0,6%. Na drugim biegunie znajdują się najważniejsze europejskie indeksy giełdowe. Niemiecki DAX traci na chwilę obecną 1,17%, francuski CAC40 0,96% natomiast największe spadki należą do hiszpańskiego IBEX30. 

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych