Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Slabnący dolar pomógł złotemu

2015-05-14

Trudna sytuacja złotego prawdopodobnie jest tylko przejściowa. Nasza waluta znajduje się pod presją w wyniku wyprzedaży polskich obligacji na światowych rynkach. Jednak widać już perspektywę poprawy notowań złotego, chwilowe osłabienie okaże się prawdopodobnie tylko korektą. Złotemu pomogły słabe odczyty z USA i słabnący dolar.

 

Presja podażowa na złotego

słabnący dolar pomógł złotemuOd około miesiąca trwa wzmożony ruch na rynku długu. Obligacje są sprzedawane, co powoduje presję podażową na naszą walutę, a w efekcie prowadzi do odbicia w górę na parach. Kurs EUR/PLN z poziomu poniżej 4 PLN wzrósł nawet do 4,11 zł. Możemy chwilowo zapomnieć o minimach w okolicy 3,96 zł. Wzrósł również kurs franka szwajcarskiego i dolara. Słabsze dane z USA pomogą złotemu. Naszej walucie pomogą słabe wyniki odczytów w USA. Dynamika sprzedaży detalicznej okazała się niższa niż przewidywano, w połączeniu z niewielkim wzrostem PKB oddala to wizję wzrostu stóp w USA. Szansą dla naszej waluty jest rosnący eurodolar ale w Europie nie brak czynników ryzyka, na czele z Grecją. Jeśli jutrzejszy odczyt polskiego PKB będzie dobry, złoty może odrobić straty do dolara.

 

Złoty odrabia straty

Spadek wartości złotego za nami? Dzisiejsze dane z rynku Forex zdają się potwierdzać, że mamy do czynienia nie z długotrwałym trendem, a jedynie z korektą. Dolara rynek wycenił na 3,59 zł, euro na 4,10 zł. Kurs franka oscyluje wokół 3,93 zł, a kurs funta wynosi 5,67 zł.

 

Rynek długu zdecyduje o kondycji złotego

Zestawienia na parach w dużej mierze będą dziś zależne od sytuacji na rynku długu. Przypominamy, ze wzmożona sprzedaż generuje presję na złotego. Oczekujemy również na publikację dotyczącą cen konsumpcyjnych i podaży pieniądza M3. Jutro istotny będzie odczyt PKB z Polski

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc