Słabe dane z Chin, mocniejsze euro, na złotym konsolidacja

2015-09-08

Dzień rozpoczął się od doniesień z Chin. W Państwie Środka dodatni bilans handlowy, co osłabia dolara. Rynki europejskie i waluty EM reagują z opóźnieniem. Złoty stabilny. Dobre wiadomości dla frankowiczów – frank szwajcarski w zestawieniu ze złotym tanieje. Podajemy także najnowsze kursy walut.

 

Niepokój w Grecji

Grecja boryka się nie tylko z problemami natury ekonomicznej, ale także z falą uchodźców. Napięta sytuacja wewnętrzna i brak pomocy z tej kwestii ze strony UE wzbudzają niepokoje społeczne, a te przekładają się na poparcie partii głoszących populistyczne hasła. Powraca zatem temat ryzyka politycznego. Wybory w Grecji odbędą się w drugiej połowie września. Ich wynik może rzutować na kondycję euro.

 

Słabe dane z Chin

Chińska giełda rozpoczęła nawy tydzień słabo, ale to jeszcze nie koniec złych wieści z Państwa Środka. Odczyty makro z tego kraju także nie napawają optymizmem. Co prawda spadek eksportu był minimalnie niższy niż zakładano, to jednak import obniżył się znacznie bardziej niż przewidywano. Bilans handlowy Chin przełożył się na spadki na dolarze.

 

Odczyty z Europy

Euro wzmocniło się w stosunku do dolara. Dziś poznaliśmy serię odczytów z Niemiec, Francji i Strefy Euro. Były to dane o dynamice PKB, bilansie handlowym. Dane z Niemiec są bardo dobre, będą wsparciem dla euro. Presja na waluty rynków CEE nie jest na razie duża.

 

Na franku blisko półrocznych minimów

Na parze z euro na razie stabilnie, chodź od połowy marca trwa trend wzrostowy. Frank szwajcarski w stosunku do euro blisko jest minimów nie notowanych od pół roku. Na parze ze złotym także dobry układ. Kurs franka poniżej 3,90. Najnowsze kursy walut: euro 4,2259 zł, frank 3,8704 zł, dolar 3,7863 zł, funt 5,8349 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych