Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Komentarze walutowe Kantor.pl

Słabe dane szkodzą złotemu

2016-06-17

Złoty złapał chwilę oddechu, tak jak i pozostałe waluty EM, oraz rynki akcji. Ewidentnie jest to wynik zawieszenia kampanii w Wielkiej Brytanii. Zwolennicy i przeciwnicy Brexitu już niebawem zetrą się w ostatecznym starciu, jakim będzie referendum. Tymczasem spokojniejsza sytuacja daje szansę na umocnienie walutom rynków wschodzących, złotego ograniczają niestety słabe dane makro.

 

Kapitał ucieka od ryzyka

Kapitał ucieka od ryzyka. Ryzykiem jest wszystko co w obecnej sytuacji może generować straty, a więc także polski złoty. W przypadku opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, Polska będzie narażona najbardziej spośród krajów EM na negatywne skutki takiego obrotu sprawy. Inwestorzy wiedzą, że złoty straci na wartości i już teraz wycofują się. Powodzeniem jak zwykle w kryzysowych sytuacjach cieszy się złoto. Ostatnie godziny przyniosły jednak pewne wyciszenie emocji, w związku z zawieszeniem kampanii przedreferendalnej. Złoty powinien odrobić straty, jednak naszej walucie zaszkodziły słabe dane makro.

 

Złotemu szkodzą słabe dane makro

Nasza waluta nie wykorzystała w pełni szansy jaką jest dla walut rynków wschodzących zawieszenie kampanii. Złotego ograniczają słabsze od oczekiwań odczyty makro. Wczoraj co prawda obserwowaliśmy lekkie odreagowanie na złotym, ale dziś odczuwalna jest presja na naszą walutę. Dane z gospodarki były słabe. Produkcja przemysłowa rok do roku wypadła znacznie słabiej od oczekiwań. Podobnie sprzedaż detaliczna. Kurs euro wynosi obecnie 4,42 zł, kurs franka szwajcarskiego 4,09. Funt kosztuje 5,62 zł a dolar 3,92 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc