Słabe dane makro, ale złoty stabilny

2015-10-02

Złoty zdołał wyhamować spadki. Stabilizacja została utrzymana. Ostatnie słabe dane makro nie zaszkodziły naszej walucie. Jak już zwracaliśmy uwagę, indeks PMI dla przemysłu wskazuje na spowolnienie gospodarcze, ale silniejszym impulsem okazały się być dane z szerokiego rynku.

 

Sytuacja jest stabilna

Dziś złoty kontynuuje lekkie umocnienie. Na razie nie można stwierdzić, by to był poważniejszy trend, ale na pewno sytuacja jest stabilna. Spadki na złotym wyhamowały. Kursy walut znajdują się na poziomie zbliżonym do wczorajszego zamknięcia. Słabe dane makro nie zaszkodziły naszej walucie.

 

Dzisiejsze kursy walut

Rentowność obligacji długoterminowych (10-letnich) spadła poniżej poziomu 2,80 i wynosi 2,772 proc. Kursy głównych walut znajdują się na stabilnym  poziomie. Kurs dolara wynosi 3,8008 zł, a kurs euro 4,2452 zł. Spadł kurs franka do wartości 3,8832 zł, a kurs funta szterlinga do 5,7522 zł.

 

Indeksy blisko krytycznej granicy

Wspomniane już wczoraj złe odczyty makro to oczywiście indeks PMI dla przemysłu. Bariera 50 punktów jest sygnałem, który wiele mówi o stanie gospodarki. Wartości powyżej oznaczają wzrost gospodarczy, a poniżej – kryzys. Odczyt ukształtował się na poziomie 50,9 pkt podczas gdy oczekiwano wartości 52,4 pkt. Widoczne jest zatem znaczne spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego.

 

Nastroje na szerokim rynku

Uczestnicy rynku skupili się bardziej na doniesieniach z szerokiego rynku, niż na krajowych danych gospodarczych. To dobrze dla złotego. Nastroje wokół walut rynków wschodzących uległy wyraźnej poprawie. Dziś oczekujemy na dane z USA, z tamtejszego rynku pracy. Prognozy mówią o wzroście miejsc pracy w sektorze pozarolniczym.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych