Słabe dane rynkowe dla dolara

2015-04-24

Sytuacja wygląda aktualnie tak, jakby rynek liczył na to, że w Rydze osiągnięte zostanie porozumienie pomiędzy Grecją a Zachodem. Nie jest to wcale tak bardzo oczywiste (jakkolwiek możliwe, a w razie czego zostaje jeszcze tydzień), ale w każdym razie świadczy o tym dość wysoki eurodolar, dziś rano (ok. 6:00) oscylujący przy 1,0790. Wynika on też słabych danych z USA, tym razem chodzi o przemysłowy PMI, który spadł z 55,7 pkt do 54,2 pkt i nieco wyższą od prognozowanej liczbę wniosków o zasiłek. 

 

Odczyty makro 

Bardziej znaczący kształt zostanie nadany wykresowi dopiero po konkretnych informacjach. Jako że EUR/USD już jest dość wysoko, to rozstrzygnięcie pozytywne zapewne jest w dużej mierze w cenach i niekoniecznie wywoła przełom, choć ruch powyżej 1,08 byłby zrozumiały. Brak rozwiązania nie będzie jeszcze finałem całej sprawy, tylko przeciągnięciem jej przynajmniej do końca kwietnia, taki scenariusz może oznaczać powrót do 1,07 czy np. 1,0640 lub 1,0570. Poza tym poznamy dane makro. O 10:00 czas na indeks Ifo z Niemiec, o 14:30 na amerykańskie dane o zamówieniach za marzec. 


Zagadnienia orła polskiego

Orzeł polski radzi sobie nieźle – USD/PLN jest przy 3,7066, zaś EUR/PLN nawet trochę poniżej 4 zł. Jako że tym razem wysoki eurodolar zakrawa na wyraz dobrych nastrojów, to nie szkodzi on znacząco wartości polskiej waluty w relacji do euro. 

 

Jeśli chodzi o nasz kraj, to poznamy dziś o 10:00 odczyt stopy bezrobocia, powinna ona spać z 12 proc. do 11,7 proc. Ogólnie jednak istotne będą doniesienia globalne, przy czym dalszy wzrost eurodolara (mocną granicą, ale w dłuższym terminie, są okolice 1,10 – 1,1050) mógłby sprowadzić USD/PLN do 3,68, a teoretycznie i chwilo nawet w okolice 3,65. 


 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych