Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Skończyła się dobra passa złotego

2016-01-07

Waluty rynków wschodzących w tarapatach. Trwa wyprzedaż aktywów EM, awersja do ryzyka wyjątkowo silna po pesymistycznych doniesieniach z Chin. Złoty sporo stracił. Większym popytem cieszą się natomiast złoto, frank, dolar, a z walut azjatyckich japoński jen.

 

Chiny wzbudziły sporo emocji

Pod wpływem doniesień z Chin inwestorzy zdecydowali o odwrocie z rynków wschodzących. Trwa wyprzedaż walut, papierów wartościowych i innych aktywów EM. Waluty surowcowe w trudnej sytuacji, ropa bije kolejne rekordy i jest już najtańsza od 2003 roku. Traci także złoty. Wzrosło natomiast zainteresowanie dolarem, frankiem oraz złotem. Sygnały płynące z Chin odbijają się szerokim echem na rynkach globalnych. Dziś po raz kolejny zawieszono handel na tamtejszym rynku akcji.

 

Złoty traci

Złoty wyraźnie traci. Sytuacja na szerokim rynku nie sprzyja walutom naszego regionu. Rajd kursu złotego się gwałtownie zatrzymałInwestorzy szukają pewniejszych aktywów, takich jak obligacje niemieckie i amerykańskie, dolary, japoński jen i frank szwajcarski. Dzisiejsze kursy walut: euro 4.3547 zł, dolar amerykański 4.0078 zł, funt szterling 5.8451 zł, a frank szwajcarski 4.0080 zł. Strach przed zapaścią chińskiej gospodarki jest na tyle duży, że w pierwszej połowie stycznia nie należy spodziewać się większego ożywienia jeśli chodzi o zainteresowanie bardziej ryzykownymi aktywami. Rynek czekać będzie na dane o PKB, które zostaną opublikowane 19 stycznia.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc