src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Silniejsze euro

2015-08-11

Do kiedy (czasowo) albo też do jakich poziomów będzie rósł eurodolar? Na razie ostatnie wahania powodują, że swą moc niemal całkiem stracił trend spadkowy mierzony od 18 czerwca, nawet gdyby ustawiać jego linię możliwie wysoko, by niejako pokryć nim najnowsze zmiany.


Obecnie na EUR/USD jest już 1,1070, od rana kurs rośnie, a najbliższe opory to ok. 1,1120-30 i 1,12 – 1,1220.


Po ubiegłotygodniowych danych z rynku pracy USA (słaby raport ADP i niespecjalnie rewelacyjne payrollsy) oraz po wczorajszych wypowiedziach Fischera i Lockharta z Fed (w których niejako żądali oni wyższej inflacji, by mieć pewność co do podwyższania stóp). Niektórzy sugerują też, że ostatnie osłabienie juana do dolara, wygenerowane przez chińskie władze, przekłada się też na spadek wartości dolara do euro. W tym sensie, że Amerykanie tym bardziej nie będą chcieli pośpiesznie podwyższać stóp, tym samym podwyższając wartość swej waluty (przez co teoretycznie mógłby ucierpieć ich eksport).

Inny czynnik na rzecz euro to negocjacje na linii Grecja – wierzyciele, skąd dochodzą optymistyczne wieści o ramowym porozumieniu i dużym prawdopodobieństwie tego, że Grecy planowo dostaną środki na wykup obligacji od EBC w dniu 20 sierpnia.

I wreszcie czynnik techniczny – połączenie dołków (np. na wykresie dziennym) z 13 marca, 13 kwietnia, 20 – 21 lipca i w końcu 5 – 7 sierpnia – pozwala na wytyczenie trendu zwyżkowego. Ostatnie dni byłyby więc jego potwierdzeniem. Z ograniczeniami, jak na razie się wydaje, na 1,1120 czy 1,12.

Złoty na fali wyższego eurodolara zyskał do amerykańskiej waluty i tu mamy (na USD/PLN) ok. 3,7930. Minima z dnia to ok. 3,7850-60, można to uznać nawet za test jednego ze wsparć. Stąd niedaleko do 3,7650-60.

Z kolei na EUR/PLN krążymy przy 4,20, po południu złoty się zresztą trochę umocnił, jest 4,1960. Na razie trudno mówić o pokonaniu ogólnego trendu, ale wizja 4,2140-60 czy tym bardziej szczytów na 4,2350 trochę się odsunęła. Spada rentowność polskich obligacji 10-letnich, mamy tu 2,969 proc. (-1,95 proc.) ok. godziny 16:00. Mocne wsparcie to okolice 2,88 proc., opór to 3,1 proc. Niższa rentowność przemawia za mocniejszym złotym (wyższa cena polskich papierów).

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych