Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Sektor bankowy nerwowy wobec zapowiedzi wprowadzenia podatku

2015-10-28

Środa przynosi wzrosty na europejskich parkietach akcji. Inwestorzy od ubiegłego tygodnia żyją tu perspektywą na dalsze luzowanie monetarne w Europie i indeksy giełdowe regularnie rosną. Nie dotyczy to jednak Warszawy – powyborcza niepewność nie zachęca do kupowania akcji.Większość indeksów akcyjnych w Europie jest dziś na ponad 1% plusach – w Niemczech i we Włoszech wzrosty sięgają nawet 1,3%. W tym kontekście nawet nieduże spadki w Warszawie – rzędu 0,2-0,5% (wyjątkiem jest sWIG80, który nieznacznie zyskuje) wyglądają bardzo kiepsko. Rynki zagraniczne żyją głównie polityką banków centralnych. Strach o spowolnienie w Chinach, który paraliżował inwestorów we wrześniu i październiku, został zamieniony na euforię zakupów w nadziei na dalszą ekspansję nie tylko ze strony EBC.

Dzisiejsza decyzja szwedzkiego Riksbanku o rozszerzeniu QE pokazuje, że sygnalizowany ruch ze strony EBC nie pozostanie bez odpowiedzi. Co więcej, sytuacja wokół Chin nieco uspokoiła się (choć w przyszłym tygodniu mamy publikację indeksu PMI i wiele w tym temacie może się zmienić) więc inwestorzy dostają korzystną mieszankę braku nowych niepokojących sygnałów oraz zachęty do działania ze strony banków centralnych.
 

Nie dotyczy to jednak GPW. W indeksie WIG20 traci dziś większość spółek. Największym obciążeniem dla Warszawy jest sektor bankowy wobec zapowiedzi wprowadzenia podatku od aktywów bankowych (na poziomie 0,39%) już od przyszłego roku. To nie zachęca do kupna akcji banków, a bez nich trudno o większe wzrosty kluczowego indeksu.
 

Środa jest o tyle specyficznym dniem, że o 17:00 najważniejsze wydarzenia są cały czas przed nami. Mowa o decyzjach dwóch banków centralnych: Fed (19:00) oraz RBNZ (21:00). Dla rynku akcji istotny jest oczywiście głównie Fed, jednak akurat tu nie spodziewamy się dużego wpływu. Fed publikuje dziś jedynie komunikat i wydaje się, że jakiekolwiek zmiany komunikatu byłyby niepotrzebnym wiązaniem sobie rąk przed decyzją w grudniu, kiedy to przypada pierwszy realny termin podniesienia stóp w tym roku. Po wrześniowym posiedzeniu Fed Yellen sygnalizowała, że jej intencją jest podniesienie stóp w tym roku. Nie wydarzy się to dziś, ale Fed będzie chciał mieć możliwość wykonania takiego ruchu za niespełna dwa miesiące.

 

 

Autor:

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc